Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Zataženo, déšť se sněhem 7°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Zemřel Havlův starý německý přítel! Von Weizsäcker vedl zemi i po pádu Berlínské zdi

Autor: ČTK - 
31. ledna 2015
13:29

Celé Německo truchlí! V požehnaném věku 94 let zemřel v Berlíně bývalý německý prezident Richard von Weizsäcker. Weizsäckera pojilo přátelství s Václavem Havlem a společně se zasadili o urovnání vztahů mezi Německem a Českem v 90. letech.

Weizsäcker proslul tím, že označil 8. květen 1945, tedy den německé porážky v druhé světové válce, za "den osvobození Německa od nelidské nacistické diktatury". Za tento výrok u příležitosti 40. výročí konce války si podle zpravodajství Deutsche Welle vysloužil celosvětové uznání.

Na počátku 90. let se Weizsäcker aktivně angažoval i v otázce urovnání česko-německých vztahů. Podle Weizsäckera se za nápravu vztahů mezi Čechy a Němci musí děkovat především tehdejšímu československému a českému prezidentovi Václavu Havlovi. Oba státníci patřili mimo jiné k iniciátorům smlouvy mezi Československem a Německem o dobrém sousedství podepsané v roce 1992.

S Havlem pojilo bývalého německého prezidenta i osobní přátelství. "Je to můj starý přítel," řekl o Havlovi v dubnu 1993 a dodal, že myšlenky, které Havel představoval "jako disident za diktatury, je nyní třeba prosadit do morálního a intelektuálního chování naší společné liberální demokracie".

Havel označoval Weizsäckera za učitele svého prezidentství, za symbol rozumného člověka, který chce mír, je odvážný a říká i nepopulární věci. "Pomohl nám překonat těžkou cestu k nápravě našich zlých útoků proti našim sousedům a tím i proti Československu. A za způsob, jakým to udělal, se stal skutečným vzorem a navždy blízkým přítelem," řekl Weizsäcker po Havlově smrti v prosinci 2011.

"Richard von Weizsäecker v celém světě představoval Německo, které si našlo cestu do demokratické rodiny národů," uvedl nynější prezident Joachim Gauck v kondolenci vdově po Weiszäckerovi. "Představoval federální republiku, která čelí své minulosti," dodal.

Starosta Západního Berlína

Richard svobodný pán von Weizsäcker se narodil 15. dubna 1920 ve Stuttgartu do rodiny významného právníka a diplomata. Po krátkých předválečných studiích práv v Oxfordu a Grenoblu vstoupil ve svých 18 letech do armády, kde dosáhl hodnosti kapitána.

Po válce absolvoval historii a práva na Göttingenské univerzitě a následně pracoval v řídících funkcích v průmyslu a bankovnictví. Do Křesťanskodemokratické unie (CDU) vstoupil Weizsäcker v polovině 50. let a od roku 1966 až do svého zvolení prezidentem působil v předsednictvu strany. Dvanáct let byl poslancem Spolkového sněmu. V roce 1981 se stal starostou Západního Berlína a předsedou tamější zemské organizace CDU. Prezidentem byl Weizsäcker od července 1984 do června 1994.

Filozof na trůně

Stavět mosty, nikoli bariéry - takové bylo krédo někdejšího spolkového prezidenta von Weizsäckera. I přes omezené pravomoci svého úřadu platil tento politik za respektovanou mravní autoritu své země a za důstojného reprezentanta Německa v zahraničí.

Říkalo se mu "filozof na trůně" a počátkem 90. let se stal první hlavou znovusjednoceného Německa. Weizsäcker nebyl pouhým "kladečem věnců". Respektu, který je s prezidentským úřadem spojován, se rozhodl využít k tomu, aby poukazoval na citlivá společenská témata. Jeho schopnost odkrýt a pojmenovat problémy byla spolu s jeho smyslem pro humor a ironii jedním ze zdrojů prezidentovy autority a popularity. O její míře výmluvně svědčí skutečnost, že když Weizsäcker v květnu 1989 usiloval o znovuzvolení, nepostavily proti němu sociální demokraté ani zelení žádného protikandidáta.

Iniciativu směřující k opětnému spojení Německa však vzal do svých rukou především kancléř Helmut Kohl, zatímco Weizsäcker naopak v revoluční době nabádal k opatrnosti a varoval před přílišnou euforií. Kohl i Weizsäcker sice sdíleli stejnou politickou příslušnost, jejich vzájemné vztahy však byly viditelně poznamenány někdejšími vnitrostranickými spory.

mirkazam ( 1. února 2015 12:52 )

Tak to zírám...

jity ( 1. února 2015 09:58 )

A co až budou zvracet teprve ti všeho schopní uvědomělí antiproletáři.

jity ( 1. února 2015 09:57 )

A 17. listopadu 1989 byl pěkně schovaný, aby nedostal na hřbet. Ty lidi tam obětovali, aby vzburcovali národ. Jakmile nám zmlátili děti tak jsme se nasr... a to chartisti potřebovali. Jinak lidi jsou pro ně pořád jen lůza.

aanitaa ( 31. ledna 2015 23:27 )

diky ted jsem se opravdu od srdce nasmala .

aanitaa ( 31. ledna 2015 23:23 )

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa