Čtvrtek 18. dubna 2024
Svátek slaví Valérie, zítra Rostislav
Oblačno, déšť 10°C

Nižší daň ceny léků nevyléčila! Stát umazal pět procent, ale pacienti platí stále stejně

Autor: Marta Prokešová, krajské redakce - 
3. ledna 2015
05:00

Vlk se nažral a cena léků zůstala celá. Tak to podle zjištění Blesku vypadá v lékárnách den po snížení DPH. Vlky jsou distributoři léků. A kozami pak pacienti, kteří platí jako dřív.

Kdo šel včera pro levnější lék, byl asi zklamán. Od čtvrtka je sice snížena daň z přidané hodnoty na léky z 15 na 10 %, pacienti to ale téměř nepocítí. Rozdíl v dani je totiž dost malý na to, aby si ho distributoři léků zahrnuli do svého zisku.

U léků, kde část ceny hradí pojišťovna, se pak o sníženou daň podělí pacienti ještě s pojišťovnami. Připadne na ně pak tedy jen půlka z pětiprocentního zlevnění.

I když lékárny tvrdí, že nižší daň už do cen zahrnuly nebo ji zahrnou v nejbližších dnech, jde nanejvýš o pár korun. „Nižší DPH na léky se pacientů vůbec nedotkne. Ten, komu to přinese úsporu, jsou nemocnice. Ty totiž nakupují léky ve velkém. Aby stála za řeč úspora u pacienta, tak by musel měsíčně nakoupit léky alespoň za pět tisíc,“ potvrdil Blesku lékárník z Prahy 2, který si ale nepřál zveřejnit své jméno.

Podle něj třeba u léku na srdce Prestarium byl doplatek 147 Kč a nyní to je 142 Kč. „O kdovíjakou úsporu tedy nejde, navíc toto balení vydrží pacientovi tři měsíce,“ tvrdí lékárník.

Blesk Víte, že?

V lékárnách je povoleno prodávat 56 010 přípravků, prakticky jich je ale jen 8162, z čehož alespoň částečně pojišťovny hradí 5668 léků.

Jak zlevní lék za stovku

Dosud

Cena léku: 100 Kč

Pojišťovna: 90 Kč

Pacient: 10 Kč

 

Po snížení DPH

Cena léku: 97,50 Kč

Pojišťovna: 87,75 Kč

Pacient: 9,75 Kč

Jak se projevilo snížení daně v cenách léků?

Robert Běhal (33), vedoucí lékárny FN Olomouc: Robert Běhal (33), vedoucí lékárny FN Olomouc: | foto krajské redakce

Robert Běhal (33), vedoucí lékárny FN Olomouc:

„Veškeré registrované i námi připravované léky mají sníženou cenu o 5 %. Stejně tak i dětská výživa. Jako gesto vůči pacientům jsme snížili cenu i u neregulovaných položek, což jsme nemuseli.“

Anna Pokorná (62), farmaceutka, Plzeň: Anna Pokorná (62), farmaceutka, Plzeň: | foto krajské redakce

Anna Pokorná (62), farmaceutka, Plzeň:

„Léky jsou levnější. Třeba lék na průjem Smecta stál dříve 136,50 korun a teď 131 korun. Ceny u dětských výživ se musí přes čárový kód nastavit v pokladně a nové ceny budou v pondělí.“

Radka Svatošová (45), laborantka, Praha 7: Radka Svatošová (45), laborantka, Praha 7: | foto krajské redakce

Radka Svatošová (45), laborantka, Praha 7:

„Na cenu jsme reagovali ihned. Na některých krabičkách sice máme starou cenu, ale je tu cedule, že se každý může na novou cenu zeptat. Ta už je zanesena v počítačích, takže nikoho neošidíme.“

Lenka Stejskalová (50), lékárnice, Hradec Králové: Lenka Stejskalová (50), lékárnice, Hradec Králové: | foto krajské redakce

Lenka Stejskalová (50), lékárnice, Hradec Králové:

„Snížení daně z přidané hodnoty se ještě moc neprojevuje. V cenách léků se to odrazí až příští týden. Přeceňování se totiž vždy dělá centrálně, a to jednou za měsíc, takže čekáme.“

Jana Skočková (41), farmaceutka, Praha: Jana Skočková (41), farmaceutka, Praha: | foto krajské redakce

Jana Skočková (41), farmaceutka, Praha:

„U léků na předpis pacient ušetří na doplatku. Když je to bez doplatku, ušetří pojišťovna. U léků z volného prodeje je to individuální. Očekávané snížení bude v řádu týdnů, až doprodáme zásoby.“

Knihy také příliš nezlevní

Od Nového roku platí snížená daň z přidané hodnoty také na knihy. Blesk se ptal, jestli už se to projevilo na pultech.

Romana Ryláková (34), knihkupkyně, Olomouc Romana Ryláková (34), knihkupkyně, Olomouc | foto krajské redakce

Romana Ryláková (34), knihkupkyně, Olomouc:

„Podle všeho se snížení daně v cenách nijak neprojeví nebo jen minimálně. Nakladatelé se totiž vyjádřili, že když se daň zvyšovala, tak ceny nenavýšili, proto je nyní také nebudou snižovat.“

Tomáš Mařáček (25), knihkupectví, Hradec Králové: Tomáš Mařáček (25), knihkupectví, Hradec Králové: | foto krajské redakce

Tomáš Mařáček (25), knihkupectví, Hradec Králové:

„Přeceňování by mělo být hotovo po víkendu. Ceny záleží na dodavatelích. Někde budou zachovány, něco zlevní, jako např. Kunderův Jakub a jeho pán stál 193 Kč, a po přecenění je za 185 korun.“

Magda Reiblová (40), knihkupectví Brno: Magda Reiblová (40), knihkupectví Brno: | foto krajské redakce

Magda Reiblová (40), knihkupectví Brno:

„Ceny již vydaných knih se nezmění, projeví se to až u těch nových.“

zadnice ( 4. ledna 2015 15:39 )

Tzv. "volná tvorba cen, neviditelná ruka trhu" dle profesora Klause!!! Kdysi kupující věděl, že když bochník chleba stál 5,20 Kčs, máslo 10,50 Kčs atd. tak to stálo všude stejně!

ladybug ( 4. ledna 2015 03:28 )

No, tato lekárníce s hlubokým dekoltem nevypadá příliš profesionálně. V Americe nosí lekárníci bílé pláště upnuté až ke krku a také s jmenovkou. Já myslela, že senioři mají léky zadarmo.

sores ( 3. ledna 2015 16:59 )

 Stát trestá staré lidi co musí žít z českého důchodu. Mládí je zdravé ty tyto výdaje nemají za léky, stáří je nemocné a bez léků se neobejde. Takže to odnesou ti, co mají nejméně a nejsou výdělečně činné.Moje mamča když musí platit za léky-recept na artrózu 500,-Kč z 8 tisícového důchodu jsou pro ní obrovské výdaje.Bez receptu stojí 2x tolik.A to není jediný lék který si musí platit.

kapturek ( 3. ledna 2015 16:51 )

stat umazal 5% jenze lekarnici jsou zlodejske ku.rvy , my mame v okruhu 7 km 9 lekaren a vsechny jednou az moc dobre

Zobrazit celou diskusi