Úterý 19. března 2024
Svátek slaví Josef, zítra Světlana
Polojasno 9°C

Vysoká škola celebrit přišla o jednu akreditaci: Co Kubelková prozradila o studiu?

Na soukromé vysoké škole UJAK studovala i krásná moderátorka Iva Kubelková
Na soukromé vysoké škole UJAK studovala i krásná moderátorka Iva Kubelková  (Autor: Foto Blesk - Martin Pekárek, archiv)
Autor: ČTK, vlb - 
20. prosince 2014
05:02

Největší soukromé vysoké škole v zemi UJAK končí letos akreditace na jeden z oborů. Řadu studentů to zaskočilo, netušili o tom. Co bude dál? Skončí tisícovka studentů téhle vysoké školy, kam chodila i řada celebrit, na ulici? Jak se vůbec na téhle škole studuje, to Blesku přiblížila modelka a moderátorka Iva Kubelková.

Zatímco studenti univerzity školu na sociálních sítích proklínají, její absolventka – moderátorka Iva Kubelková (37) – na ni naopak nedá dopustit. Kromě Kubelkové na škole studovaly třeba modelka Iveta Lutovská, moderátorky Ivana Gottová a Kateřina Kristelová či olympijská vítězka Kateřina Neumannová. 

Blesk: Co říkáte problémům školy?

Kubelková: „Mně přijde, že je to celé nějak cílené. Já totiž se školou nikdy neměla absolutně žádnou negativní zkušenost. Jde o to, že studium je do značné míry o svědomí. Znám mnoho lidí, kteří když jsem studovala, tak studovali na jiných školách. Srovnávali jsme a došli k závěru, že úroveň UJAK je naprosto srovnatelná s jinými univerzitami.“

Blesk: Nikdy jste necítila, že by vás ve škole protežovali, protože jste mediálně známá tvář?

Kubelková: „To je naprostá hloupost. Já jsem nikdy nic takového nezažila.“ A co nedostatečné personální zabezpečení, které je škole vyčítáno? „Se zaneprázdněností učitelů nebo s tím, že by mi někdo nevyšel vstříc, jsem se nikdy nesetkala.“

Blesk: Jsou tedy závěry Akreditační komise smyšlené?

Kubelková: „To si nedovolím říct. Pokud jsou to závěry Akreditační komise, tedy instituce, která dohlíží na kvalitu vzdělávání, tak se takové závěry musí brát vážně a je nutné je respektovat.“

Univerzita Jana Amose Komenského (UJAK) vznikla v roce 2001. Má sídlo v Praze, ale i řadu regionálních center, studuje na ní kolem 10 tisíc studentů. Nyní má ale také smůlu, akreditační komise jí neprodloužila akreditaci magisterského oboru speciální pedagogika - učitelství.

Zářijový verdikt potvrdila komise na začátku prosince. Jedním z hlavních důvodů je přehnaný počet studentů přijatých do oboru, kde si mohou doplnit učitelskou kvalifikaci. O skoro tisícovku studentů se stará 36 vyučujících, což znamená kolem 65 diplomových prací na jednoho. "Ta kapacita byla překročena velmi výrazně. Akreditováno to bylo odhadem na 200," potvrdila předsedkyně Akreditační komise Vladimíra Dvořáková.

UJAK má ze zákona povinnost převést studenty z oboru, jemuž vypršela akreditace, na stejný nebo příbuzný obor na své nebo jiné vysoké škole. "UJAK se za všech okolností o své studenty postará a požádá Akreditační komisi o prodloužení akreditace na dostudování pro stávající studenty daného oboru," uvedl Jan Červenka z oddělení komunikace UJAK. Řadu studentů však současný stav přesto rozlítil.

Jak to komentují na Facebooku studenti UJAK

K. Š.: „Když někde řeknu, z jaký VŠ mám titul, tak to nic neznamená. Buďte rádi, můžete se zachránit a přejít jinam, tady vyhozený peníze.“

A. Š.: „Dle mě je tam učitelů taky málo, a to nemusím být členem Akreditační komise.“

M. H.: „...tahle škola nemá s vysokoškolským vzděláváním vůbec nic společného a já lituju těch peněz, co jsem do školy vrazila – mohla to být slušná dovolená a místo toho jen kus papíru na dně zamčeného šuplíku.“

M. B.: „Takže vyhozený prachy, vyhozený skoro dva roky studia, a to nemluvím o tom, že to většina z nás kvůli zaměstnání potřebuje!“

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

eseteset ( 4. února 2015 20:40 )

A? Jako vysokoškolsky vzdělané (v tomto případě spíš zdělané...) dámy by měly znát učivo ze základní nebo střední školy, nemyslíte? Ale ukázaly se jako parádní blbky, navíc nevzdělané blbky. A můžete je bránit podle chuti a libosti, chytrost ani vzdělání jim to do hlavy nenaleje, ani když mají titul, v jejich případě zcela zřetelně koupený.

eseteset ( 4. února 2015 20:36 )

Tápaly ve znalostech základní, maximálně střední školy.

frantaklika ( 4. února 2015 19:57 )

ať si každý studuje co chce, ale ať si to všechno sám zaplatí a škole sebrat dotace.

6010 ( 20. prosince 2014 18:09 )

Já bych jim vzdělání na této škole vůbec neuznávala a bylo by.Brala bych to zrovna jako tu Plzeňskou právní fakultu.Kdo tady studoval, ten jako by nestudoval a hajdy zpátky do školy, ale do jiné.

lambrika ( 20. prosince 2014 16:16 )

některé modelky mají možná až dvě vysoké školy ---jednu vyšší než druhou

Zobrazit celou diskusi