Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Oblačno, déšť se sněhem 9°C

Nemocný Ashya už je v protonovém centru: Začnou ho ozařovat!

Autor: ljš, ČTK - 
15. září 2014
09:26

Rodiče malého Ashyi (5) udělali vše, aby tohoto dne dosáhli. Dokonce svého syna unesli z Británie, protože ho tam neléčili podle jejich představ. Dnes se však chlapeček konečně podrobí protonovému ozařování, které mu má zachránit život a zcela ho uzdravit.

Pětiletý britský chlapec Ashya King dorazil dnes ráno z Fakultní nemocnice Motol do pražského protonového centra. Podstoupí zde první ze série 30 ozařování mozkového nádoru. Hoch bude po dobu ozařování spát a pod dohledem lékaře pak bude zvolna probuzen. Lékaři z motolské nemocnice a protonového centra minulý týden provedli řadu vyšetření, která potvrdila, že protonová léčba jeho mozkového nádoru je možná.

 

Sanitka s nemocným chlapcem přijela do protonového centra v 08:30, Ashya si s sebou přivezl plyšovou hračku. Do zdravotnického zařízení dorazili i rodiče dítěte. Ozařovací plán je připraven, stejně jako speciální maska na tvář a tvarovaná podložka, aby se při proceduře nepohnul.

Léčba je naplánována tak, že prvních 13 ozařování se zaměří na celý mozek včetně míchy, aby se zajistilo, že nádor se nebude mozkomíšním mokem šířit dál do těla. Dalších 17 ozařování už bude cíleno na místo mozkového nádoru. Lékaři odhadují, že hoch má zhruba 70 až 80procentní šanci na plné uzdravení, věří, že se po léčbě zcela zotaví.

Protonová léčba je k pacientovi šetrnější. V případě ozařování meduloblastomu, který postihl Ashyu, tak mohou dát lékaři nejvyšší možnou dávku a přitom uchránit okolní tkáň. V blízkosti nádoru jsou mozková centra pro srdce, plíce, játra a střeva. Proton sníží riziko jejich poškození. Klesne i riziko následných komplikací, včetně problémů s polykáním, malý pacient bude moci nadále normálně jíst.

Video Ashya King - Protonové centrum - Tomáš Polák, Lukáš Červený, Blesk TV
Video se připravuje ...

Souběžně s ozařováním bude Ashya podstupovat léčbu cytostatiky a bude v ní pokračovat i po ukončení ozařovací série.

Rodiče odvezli chlapce po odoperování nádoru bez vědomí lékařů do Španělska, kde prý chtěli prodat rekreační nemovitost, aby měli prostředky na léčení. V Británii na ně byl vydán zatykač kvůli zanedbání péče, několik dní strávili ve vazbě, než mohli odletět se synem do Prahy. Na úhradu léčby v pražském protonovém centru potřebují 1,8 milionu korun, částku už v podstatě získali ze sbírky.

popocatepetl ( 15. září 2014 17:39 )

A ještě jedou opakuji: na celém světě je jen 11 zemí, kde jou protonová centra. Nelžu. Uklidněte se, zbytečně si zhoršujete nemoc.

popocatepetl ( 15. září 2014 17:37 )

Chápu, že jste asi rozčílený pacient s vážnou nemocí a máte právo na emoce. Počet značek na autech na parkovišti neříká vůbec nic o ceně za léčbu. Do Prahy mohou jezdit němečtí, které RPTC (mnichovské centrum) nevzalo, protože tamním lékařům se jejich nádor nezdál vhodný na protonové ozařování, a saudští pacienti, pro které mělo pražské centrum menší byrokracii než mnichovské. (Což potvrdil i otec Ashyi.)

popocatepetl ( 15. září 2014 17:31 )

Jako pacient byste také raději šel k někomu, kdo má zušenosi, než kdo je úplně nový. Mně se nezdá v nepořádku, když si pražské centrum získá zkušenost na zahraničních pacientech.

popocatepetl ( 15. září 2014 17:29 )

Nesloužím nikomu, ale hlavně nesloužím propagandě. Celosvětově jsou jen v 11 zemích, v Evropě v 6 mimo Česko. Karcinomy prostaty se zdaleka všechny neléčí protonovou radiací ani v těch 2 zemích, která už používají protonovou radiaci od 90. let. Ani zdaleka ne. To, že Rineckerovo centrum v Mnichově (RPTC) je levnější než pražské, tvrdí více pojišťoven, které s pražským centrem také neuzavřely smlouvu. Jistě hraje roli také to, že RPTC má už velkou zkušenost a výsledky, Praha je nová.

popocatepetl ( 15. září 2014 15:13 )

Není pro toto soukromé zdravotnické zařízení a jeho na všechny strany zadlužené původní majitele nic lepšího, než když se jeho propagace ujme bulvár! Protonová léčba není žádný zachraňující zázrak pro každého. Hodí se jen pro maličký podíl pacientů s rakovinou a těm už snad i VZP léčbu proplácí (ale spíš v Mnichově, kde je to levnější než v Praze). Jen 6 zemí v celé Evropě má protonová centra. Kdyby to byla terapie pro každého pacienta s rakovinou, byla by v každé zemi.

Zobrazit celou diskusi