Obama: Zlikvidujeme teroristy, kteří popravili americké novináře!

Autor: shp,ČTK - 
11. 9. 2014
07:17

Baracku Obamovi došla trpělivost v boji s terorismem. Spojené státy se podle něj nebudou rozpakovat udeřit v Sýrii proti radikálům z hnutí Islámský stát (IS). Prohlásil také, že do Iráku vyšle 475 amerických vojenských poradců, kteří se ale bojových operací nezúčastní. Teroristé z IS jsou zodpovědní za popravy amerických novinářů Jamese Foleyho a Stevena Sotloffa.

Americká armáda prozatím podniká nálety na radikály z IS v Iráku. „Dal jsem jasně najevo, že dopadneme teroristy, kteří ohrožují naši zemi, ať jsou kdekoli,“ řekl Obama v projevu. „To znamená, že se nebudu rozpakovat podniknout akci proti ISIL (Islámský stát v Iráku a Levantě, nyní vystupuje jako IS) v Sýrii, stejně jako v Iráku,“ prohlásil.

Obama vysvětlil, že tento postoj vychází z jádra jeho prezidentských principů. „Pokud ohrozíte Ameriku, nenajdete nikde bezpečí,“ dodal. Šéf Bílého domu rovněž oznámil, že USA posílají do Iráku 475 vojáků, kteří budou pomáhat s výcvikem a vyzbrojováním iráckých a kurdských jednotek.

Nově tak bude v Iráku působit asi 1500 amerických vojáků. Zhruba 750 z nich je nasazeno k ostraze amerického velvyslanectví v Bagdádu. Obama zapojení amerických jednotek do bojových operací v Iráku opakovaně vyloučil.

Obama také řekl, že Washington bude v tažení proti IS úzce spolupracovat s novou iráckou vládou a že USA budou stát v čele široké mezinárodní koalice, která proti islamistům vzniká.

Americký prezident chce nově cvičit a vyzbrojovat umírněné syrské povstalce, kteří bojují proti tamní autoritářské hlavě státu Bašáru Asadovi i proti radikálům z IS. Vyzval proto zákonodárce, aby novelizovali příslušný zákon, který by to umožnil.

Doporučujeme
georg7 ( 17. září 2014 20:06 )

* ABSOLUT * ninka64

georg7 ( 17. září 2014 20:04 )

* BINGO * ninka64

georg7 ( 17. září 2014 20:03 )

Cerny usaty blbecek !

zaharvi ( 13. září 2014 10:15 )

rád bych dal první pomoc americkému vojákovi.ten by si užil,pak by nepřežil.asi by mi selhal ckalpel při vykoštování za živa.

zaharvi ( 13. září 2014 10:13 )

čím víc islamistu na našem uzemí,tim líp.pokud se zaměří na vládní politiky a budou je veřejně popravovat,bude vše jak má být.

Zobrazit celou diskusi
Další videa