Úterý 19. března 2024
Svátek slaví Josef, zítra Světlana
Polojasno 9°C

Speciál Blesku: Vítejte v roce 2064! Jak se bude žít v Česku?

Autor: Zuzana Pšenicová - 
24. srpna 2014
07:30

Snad každý člověk se čas od času zamyslel nad tím, jak budou jednou, za mnoho a mnoho let – a Nedělní Blesk zvolil padesát - žít naši potomci. Co je v té budoucnosti čeká? A bude vůbec nějaká?

Katastrofické scénáře jsme zavrhli. Nabízíme pohled předních odborníků na různé oblasti života a společenských činností tak, jak je vidí oni a jak se na ně už dnes připravují týmy odborníků, v jejichž čele stojí.

Rok 2064 jsme přiblížili očima těch, kteří jsou nejen odborníky na slovo vzatými, ale kteří dokážou vyargumentovat svoji vizi a přesvědčit, že na ni musíme být připraveni už dnes.

Jak to vidí vesmírný architekt Tomáš Rousek?

Je to největší český talent v architektuře posledních let. Projektoval vesmírnou misi na asteroid pro NASA, ale také města snů pro Blízký východ. Tomáš Rousek (31) je ve světě pojmem. Jen u nás se o něm moc neví.

Jak vidíte za padesát let česká města?

„Architektura budov je v podstatě tvorba velkých umělých organismů, ve kterých žijeme. Původně byly domy pouze skořápky, měly pár funkcí jako třeba ulita šneka. S postupem času se vylepšují o další funkce, které jsou stejné jako u našich těl. Budovy už teď dýchají, začínají díky digitálním technologiím myslet. Brzo se už začnou třeba i rozmnožovat díky robotice a 3D tisku. Díky tomuto přirovnání nás pak samotné napadne, co můžeme na domech dál vylepšovat, stačí se rozhlédnout po přírodě.“

Jenom aby nám tu nějaká příroda kvůli nové výstavbě vůbec zůstala…

„Budoucí domy by měly více integrovat zelenou přírodu, vlastní tvorbu energie a měly by s námi více komunikovat a pomáhat... S pomocí nových materiálů, jako je graphen, si dokážu představit pohodlné lehké průhledné budovy s chytrou displejovou fasádou, která si vyrobí energii ze slunce a větru, vyskládané do vysokých prostorových 3D měst pomocí létajících robotů...“

Jak se po těchto městech budoucnosti budeme dopravovat?

„Přichází doba individuální hromadné dopravy. Brzo si mobilem přivoláte automatické elektroauto, které vás hodí pohodlně, kam je potřeba, ideálně si přisednete k ostatním pasažérům ve vašem směru. V novém městě Masdar v Emirátech se už testuje dvoupatrový provoz – dole jezdí automaticky řízená auta, nahoře jsou ulice s pěšími lidmi. V Česku se těším na něco jako chytré ulice s displejem a solárními články místo asfaltu. Sensor pod vámi bude ukazovat kolečko, že jste chodec, auta budou jezdit na stejné ploše, ale elegantně se vám budou vyhýbat. Baterie elektromobilů mohou pomáhat ukládat nestálou energii ze slunce a větru a vracet ji do sítě.“

Co už dneska naznačuje cestu do budoucna?

„Velké změny přinese hromadné nasazení nanotechnologií, robotika a výroba na míru 3D tiskem, umělé inteligence a biologie... Berte to tak, že jsme pořád ve středověku, i když si myslíme cokoli. V současné době především dochází k neudržitelnému plýtvání zdroji. Vyhazujeme tuny potravin a odpadků, znečišťujeme vzduch i oceány, vše balíme do tun plastu na jedno použití. Toto musíme postupně vylepšit... Nanotechnologie nám umožní například lépe vyrábět a skladovat energii, recyklovat materiály i odpady. Z malých prvků je možné skládat programovatelnou hmotu, která bude měnit tvar a funkci. Velkou část věcí dnes vyrábíme z desek, které ořízneme, a zbytek je odpad. Díky 3D tisku můžeme šikovně vyrobit vše na míru, od nádobí, domů až po lidské orgány...“

Jak jste se vlastně stal designérem v NASA?

„Vždycky mě bavila budoucnost, která mi zrovna v Praze dost chybí. S kamarády na fakultě architektury jsme proto udělali výstavu Futura Pragensis o vizích budoucí Prahy. V rámci výstavy jsem navrhl třeba vizi Nové Prahy na Marsu a řadu projektů zelené architektury. Tehdy jsem si uvědomil, že během krátkého života bych chtěl stihnout aspoň trochu pomoci s posouváním lidstva do vesmíru a ochranou naší planety. A space (vesmírný) architekt Ondra Doule mi potom poradil jak se dostat do NASA přes ISU – vesmírnou univerzitu ve Štrasburku.“

Tak jste se ze školy dostal do světa?

„Prvně jsme se s přítelkyní odstěhovali už během pražských studií do Valencie, která má krásnou futuristickou městskou část ve vyschlém korytě řeky. Veronika byla na stáži na akademii výtvarných umění a já tam řídil naši designérskou firmu A-ETC.net z pláže. Potom následoval rok studií ve Francii a v Kalifornii.“

A tam vás přetáhli do NASA?

„V rámci studia Space university jsem se dostal do hlavního architektonického týmu pro výzkum umělé gravitace NASA do Los Angeles. Řešili jsme koncepty 3D tisku měsíční základny a další mise. Obama zrovna zrušil let na Měsíc a přemýšlelo se, kam dál. Se šéfem robotiky Brianem Wilcoxem jsme navrhli misi na asteroid s umělou gravitací a po pár týdnech už byly naše designy prezentované ve Washingtonu a ve světě.“

Prý jste dostal i cenu.

„O pár měsíců později mi najednou napsali kolegové z Los Angeles, jestli vím o tom, že jsem dostal cenu NASA za pomoc s misí Habitat Demonstration Unit. Ať pošlu aktuální adresu, kam mají poslat diplom podepsaný šéfem NASA.“

Z vesmíru jste se vrátil na zem a usídlil se v Londýně. Co tam děláte?

„Chtěl jsem vždycky otevřít studio v Londýně. To je ideální místo pro dělání projektů do celé sluneční soustavy. Po návratu z Kalifornie do Prahy se mi ozvali z největší architektonické firmy světa, že by potřebovali pomoci s olympiádou v Riu a futuristickým projektem na Blízkém východě, aby vypadal jako vesmírná loď. Byl čtvrtek a zeptali se, jestli bych mohl začít v Londýně v pondělí.“

Co jste odpověděl?

„Řekl jsem jim, že nejdříve ve středu. Tak jsme se s Verčou za pět dní přestěhovali a jsme tu už dva roky. Pracoval jsem na architektuře třeba pro budoucí mistrovství světa ve fotbale, olympiádu či Formuli 1, podmořský hotel. Navrhovali jsme přestavbu celého státu a hlavního města na Blízkém východě pro 21. století... Byl jsem pozvaný do Bruselu pomáhat s přípravou budoucích Evropských lodí na Mars s plazmovým ION pohonem. Po dokončení mého hlavního projektu teď pracujeme s mojí firmou A-ETC.net na architektuře a grafice do Česka a Británie. Před týdnem se mi ozval člen jedné britské miliardářské rodiny, že by potřebovali pomoci s vesmírnými projekty, tak uvidíme, jestli z toho něco bude.“

Proč vás tolik bavi budoucnost, proč se spíš nezajímáte o současnost?

„Jsme oba s Verčou z Jižního Města, ze stanice Kosmonautů, odmala mě bavilo Ábíčko, sci-fi, encyklopedie, nové technologie... Koukat dopředu mi pomáhá, abych se zvedl ze židle a pořád zkoušel něco dělat. Stačí si představit Zemi zvenčí, z vesmíru. Když vidíte, jak dlouho trval vývoj sluneční soustavy a naší planety, tak je jasné, že jsme pořád na začátku dlouhé cesty.“

pouták pouták | Blesk

aluman ( 24. srpna 2014 18:23 )

Proč? Už dneska si spousta lidí pořizuje energeticky soběstačné pasivní nebo aktivní domy o čemž si před 25 lety mohl člověk nechat tak jedině zdát. Třeba to nepůjde kupředu tak rychle jak si pan architekt představuje, třeba ano, ale rozhodně není důvod aby se pokrok zastavil.

kiwi65 ( 24. srpna 2014 17:54 )

 Na jestli to půjde tak jak posledních 25 let tak budeme skákat po stromech.

aluman ( 24. srpna 2014 17:46 )

Pokud Putina nikdo nezastaví........Ale jsme členy NATO, tak jestli Putin nerozpoutá jadernou válku, máme šanci že nás nedostane, jestli jí rozpoutá, bude už všechno jedno.

mirunkas ( 24. srpna 2014 15:09 )

 V tu dobu už se tady bude mluvit jen rusky.Podělaní Rusáci.

dana.hlav ( 24. srpna 2014 15:03 )

 Za 50 let bude Hanychová stará škeble a ani pes po ní neštěkne.

Zobrazit celou diskusi