Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Oblačno, déšť se sněhem 9°C

Ministr průmyslu Mládek o Bakalovi i OKD: Záchranou budou Korejci!

Autor: Vladimír Barák - 
25. července 2014
05:18

Současná situace v OKD, kdy se bojí o práci 14 tisíc horníků a hrozí sociální krize, ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (54, ČSSD) tíží. A už si kvůli tomu pozval i spoluvlastníka OKD Zdeňka Bakalu…

Nedávno jste v souvislosti s problémy mateřské firmy OKD, NWR, zmínil možnost, že by stát mohl OKD koupit. Platí to?
„Tehdy byl ten můj výrok dost zjednodušen. Já si umím představit, že stát kupuje OKD v rámci konkurzu. Samozřejmě ale ne s dluhy, které tam nadělali stávající vlastníci.“

Existuje nějaký scénář vstupu státu do OKD?
„Čekali bychom na konkurz. Pak by pravděpodobně důl Paskov, u kterého se již nyní počítá s uzavřením na konci roku 2017, koupil státní podnik DIAMO, který by důl nějakým citlivým způsobem utlumil. Prodej by v takovém případě musel být v symbolické hodnotě - například za jednu korunu.“

A zbývající část OKD?
„Hledalo by se takové řešení, které by neznamenalo, že lidé prakticky přes noc přijdou o práci. Buď bychom spoléhali na nějakého soukromého investora, nebo by se mohl do soutěže přihlásit například ČEZ. A těžba by mohla pokračovat ještě 10 až 15 let.“

Horníci se tedy o práci bát nemusejí? Ani v případě konkurzu?
„Rozhodně ne. Cílem konkurzu není likvidace firmy, ale to, aby se firma zbavila nekompetentního vlastníka. A to NWR, vzhledem ke své zadluženosti, jednoznačně je.“

A jedním z vlastníků NWR je i miliardář Zdeněk Bakala. Jednal jste s ním už ohledně budoucnosti OKD?
 „Ano, setkali jsme se. Ale nedostal jsem jasné vyjádření. Na mé opakované otázky mi jen odpovídal, že vše je v nejlepším pořádku, že ke konkurzu nedojde a propouštět se v OKD příliš nebude.“

Dá se tedy říct, že máte společný cíl? Tedy, že i Zdeňku Bakalovi záleží na osudu horníků?
„To je dobrá otázka. On deklaroval, že chce být sociálně odpovědným podnikatelem. Ale jak to bude vypadat ve skutečnosti? To uvidíme v dalších měsících.“

Proč vlastně stát chce OKD zachránit? Podle řady ekonomů může jít o přítěž státní kasy.
„Naším hlavním cílem je zejména zachování pracovních míst v oblasti již nyní sužované vysokou nezaměstnaností. Jednoduše si nemůžeme dovolit, aby 14 tisíc lidí zůstalo přes noc bez práce. Zvýšila by se kriminalita, lidé se dostanou do finanční tísně. A stát by pak musel vynaložit obrovské množství finančních prostředků na řešení nepokojů.“

I kdyby se situace v OKD stabilizovala, uhlí není nekonečně mnoho. Co se zaměstnanci bude, až uhlí dojde?
„Musí najít uplatnění jinde. Ministerstvo nyní dělá vše pro to, aby do země přilákalo investory a ti vytvořili nová pracovní místa.“

A jak se to daří?
„Za rok 2014 počítáme v Moravskoslezském kraji s investicemi ve výši 9,1 miliardy korun, které vytvoří 1700 pracovních míst. Nově počítáme v Mošnově s korejskou firmou Mobis, která investuje asi 4 miliardy a vytvoří 900 pracovních míst. Celorepublikově jsme pak jen v prvním. pololetí letošního roku přivedli od českých i zahraničních investorů investice ve výši 82 miliard korun. To jsou konkrétní čísla, takže věřím, že jsme úspěšní.“

Přilákat investory ale nebývá zadarmo. Co jste museli slíbit například Mobisu?
„Ty podmínky jsou vcelku standardní. Spočívají v úlevách na dani z příjmu a dotaci na výstavbu ve výši do pěti procent celkové investice.“

A další možnosti vytváření pracovních míst?
„Těch už příliš není. V USA má ale tradici podpora tvorby nových firem, což se mi celkem zamlouvá. Nepotřebujeme totiž jen investory z jiných států, ale i to, aby místní byli úspěšní. Takže budoucnost vidím v podpoře českých podnikatelských talentů.“

Mobis? Práce pro 900 lidí

Jedním z úspěchů současného ministra je nalákání korejské společnost Mobis ze skupiny Hyundai, ta plánuje v Mošnově na Novojičínsku postavit závod na výrobu světlometů.

V první fázi projektu (roky 2017–2020) by měla vyrábět světla pro přibližně 750 000 aut ročně. Práci v závodě najde asi 900 lidí. Návrh investiční smlouvy měla v programu vláda včera večer. Podpis by se měl stihnout ještě do konce měsíce.

Krize v OKD

Zda bude firma na prodej,záleží na věřitelích její mateřské společnosti NWR.Ti mají rozhodnout o návrhu manažerů na oddlužení OKD, kteří chtějí snížit dluh ze 775 milionů eur (asi 21 miliard Kč) na 450 milionů eur (asi 12 miliard Kč).
Pokud na to věřitelé nekývnou, je prodej OKD jednou z možných variant vývoje. A v té chvíli by se přihlásil stát.

Víte, že?
NWR patří ze dvou třetin skupině BXR. V ní má 50% podíl Zdeněk Bakala.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi