Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Oblačno, déšť se sněhem 9°C

Mise splněna! Súdánka odsouzená k trestu smrti dorazila do Itálie

Autor: ČTK - 
24. července 2014
13:52

Súdánka, která byla odsouzena k trestu smrti za odpadlictví od islámu ke křesťanství, dorazila do Itálie. Brzy prý bude pokračovat na cestě do Spojených států, které jí už dříve nabídly azyl.

Letadlo se sedmadvacetiletou Meriam Ishag, jejím manželem a dvěma dětmi, z nichž jedno se narodilo ve vězení, přistálo na římském letišti Ciampino. Ve vládním speciálu je doprovázel i náměstek italské ministryně zahraničí Lapo Pistelli, který se prý případem súdánské ženy dlouhodobě zabýval.

Už z paluby letadla zveřejnil Pistelli na svém facebookovém profilu fotografii s Ishagovou a dětmi doprovázenou textem "Mise splněna". Přímo na letišti pak súdánskou rodinu přivítal premiér Matteo Renzi s manželkou a ministryně zahraničí Federica Mogheriniová.

Odvolací soud na konci června zrušil rozsudek, podle kterého měla být Meriam popravena oběšením. Trest měl být vykonán až za dva roky, protože žena byla v době vynesení rozsudku těhotná. Měla tak mít čas se postarat o své čerstvě narozené dítě.

Meriam se narodila muslimskému otci, který však s rodinou nežil. Podle práva šaría se má nicméně otcovou vírou řídit. Matka ji ale vychovala jako křesťanku. Za křesťana se i provdala. Zatčena byla v srpnu 2013 za smilstvo, protože islámské právo platnost jejího sňatku s příslušníkem jiné víry neuznalo. Letos v únoru připojil soud obvinění z odpadlictví od víry. Nad Ishagovou vynesl ortel místní soud podle islámského práva v polovině května. Předtím dostala možnost vrátit se k islámu, což ale odmítla.

Po propuštění z vězení a zrušení trestu smrti byla Ishagová při pokusu vycestovat ze země znovu zadržena a obviněna z falšování úředních dokumentů. Prokazovala se totiž provizorním jihosúdánským pasem, tedy dokladem země, jejímž občanem je její křesťanský manžel. Její manželství a tedy cizí státní příslušnost ale súdánské úřady neuznávají.

Západní státy, ochránci lidských práv a římskokatolická církev případ Meriam Ishagové ostře kritizovali a některé země nabídli ženě přímou pomoc. Súdán se řídí islámským právem šaría, kolem 95 procent jeho obyvatel vyznává islám.

jana999 ( 24. července 2014 19:50 )

a proto žádný bůh není, kdyby byl, tak by už potrestal aspoň kalouska

petrkramnypresident ( 24. července 2014 14:52 )

No aspoň že pokračuje dál do Ameriky a nezůstane v Evropě.

vs40 ( 24. července 2014 14:34 )

No to se dalo čekat,že ji odsoudily k trestu smrti,přeci muslimové jinou víru než islám neuznávají.Když konvertuje křesťan na islámskou víru,tak to církev uzná jako jeho svobodné právo.Každý má právo se rozhodnout ke komu se bude modlit,jestli k hospodinu ,aláhu nebo jehovu. Každý ať si nazývá svého stvořitele jak chce,stvořitel je stejně jediný a to je rodič !Nevěřím, že by Bůh , hospodin ,aláh nebo jehova ,schvaloval jaká zvěrstva se v jeho jménu už staletí provádějí !

Zobrazit celou diskusi