Pátek 19. dubna 2024
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Oblačno, déšť 9°C

Bombový útok si vyžádal 56 obětí: Na vině jsou nejspíš fanatici, kteří unesli 300 školaček!

Autor: ČTK, lm - 
1. července 2014
22:32

Přinejmenším 56 mrtvých si vyžádal bombový atentát na tržišti v severonigerijském městě Maiduguri. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil, pravděpodobně však za ním opět stojí islamistické hnutí Boko Haram.

Vyšetřovatelům se dnes také podařilo zatknout podnikatele, který údajně stál v čele zpravodajské sítě islamistů.

Město Maiduguri je metropolí státu Borno, který je baštou islamistů z Boko Haram. Výbuch otřásl tržištěm v ranních hodinách, kdy zde nakupuje nejvíce lidí. Výbušnina byla údajně ukryta ve voze plném uhlí.

Nigerijská armáda zatkla v pondělí podnikatele, kterého podezřívá, že vedl zpravodajskou síť islamistické organizace Boko Haram. Babuji Yaari pomáhal islamistům naplánovat řadu útoků, včetně atentátu na tradičního vládce města Gwoza a únosu téměř 300 školaček z gymnázia ve městě Chibok.

Mluvčí ministerstva obrany Chris Olukolade uvedl, že zatčený muž využil svého členství v jedné provládní skupině "jako kamufláž, ačkoliv zůstal aktivním teroristou". Úřady zadržely také dvojici žen, jedna je podezřelá ze zprostředkování plateb dalším bojovníkům.

Vládní vojenská operace proti teroristům z Boko Haram trvá už rok, zatím ale nepřinesla porážku rebelů, jejichž cílem je vytvořit na severu země islámský stát. Jejich aktivity destabilizují severovýchod Nigérie, která má největší ekonomiku na africkém kontinentu.

Rebelové z Boko Haram v dubnu unesli více než 270 dívek, z nichž 219 stále zůstává v zajetí. Boko Haram se tak stala symbolem vládní bezmoci chránit civilní obyvatelstvo před útoky.

Spojené státy poskytují Nigérii pomoc na poli zpravodajské činnosti. Vzhledem k tomu, že skupina Boko Haram takřka neprovádí žádné mezinárodní finanční operace, má Washington jen omezené možnosti, jak Nigérii pomoci. K financování své sítě využívají teroristé systém kurýrů, kteří doručují hotovost v rámci Nigérie a do sousedních zemí.

Americké ministerstvo financí má údajně důkazy, že Boko Haram finančně podpořila také organizace Al-Káida v islámském Maghrebu, což je odnož džihádistické skupiny, kterou založil Usáma bin Ládin. Hlavním zdrojem příjmů pro nigerijské radikály je ale výkupné. Někteří američtí představitelé odhadují, že za propuštění majetného Nigerijce dostane teroristické hnutí milion dolarů (přes 20 milionů Kč). S Boko Haram prý sympatizují i některé nigerijské náboženské skupiny, které jsou v opozici vůči centrální vládě. Pro toto tvrzení ale neexistují důkazy.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi