64 let od popravy Horákové: Komunismus bolí dodnes, hlásali studenti

Autor: ČTK,simao - 
26. 6. 2014
19:31

V předvečer výročí justiční vraždy vyrazili mladí do ulic. Aby ukázali, že se na Miladu Horákovou nezapomnělo a nejde jen o jméno, podle kterého je pojmenovaná jedna z pražských ulic... Již zítra uplyne přesně 64 let od popravy političky, která se znelíbila komunistickému režimu. Na Miladu Horákovou zavzpomínali již dnes lidé v Praze.

Stovky lidí si dnes v hlavní městě připomněly justiční vraždu političky Milady Horákové i další oběti komunistického režimu. Lidé se sešli na hřbitově v Ďáblicích, v hromadných hrobech tam jsou pohřbeny desítky lidí, včetně katolického kněze Josefa Toufara, umučeného při výsleších StB.

Průvod několika set studentů vyrazil i k pomníku obětem komunistického režimu na Újezdu. Nad hlavami jim vlály transparenty "Komunismus bolí dodnes" nebo "Proti ztrátě paměti".

Horáková, právnička a národně socialistická poslankyně, byla popravena 27. června před 64 lety po vykonstruovaném procesu. Viněna byla z údajné velezrady a špionáže. Vězněna byla i za druhé světové války kvůli účasti na protinacistickém odboji.

Jedna ze vzpomínkových akcí v Praze při výročí popravy Milady HorákovéJedna ze vzpomínkových akcí v Praze při výročí popravy Milady Horákové | 

Vzpomínal i herec Přeučil. Tátu mu taky soudili

Již dopoledne si její osobnost připomněly stovky žáků a studentů základních a středních škol v Národním divadle, kde jim společnost Člověk v tísni promítla dokumentární film Případ dr. Horáková. K dětem v předtočeném videu promluvil také herec Jan Přeučil, jehož otec byl souzen s Horákovou ve stejném procesu. Soud ho poslal do vězení na doživotí, v roce 1963 byl ale podmínečně propuštěn.

Na památku Horákové vzpomenuly odpoledne i desítky lidí na pietě na Vyšehradském hřbitově. U jejího symbolického hrobu položili věnce a květiny. "Horáková by byla nepochybně ráda, že pevnost jejích postojů svůj smysl měla," řekl ČTK pražský primátor Tomáš Hudeček k odkazu Horákové.

Doporučujeme
pepen. ( 27. června 2015 11:38 )

Žádný komunismus zde nikdy nebyl, tak nelži.

pepen. ( 27. června 2015 11:32 )

 Zmanipulovaný telata z kterých by byli za minulého režimu dobří soudruzi.

mrdounberlusconi ( 27. června 2014 17:40 )

ta mlada holka co je na fotce se narodila za havla

mrdounberlusconi ( 27. června 2014 17:39 )

me nic neboli ja na ne uz davno se sel w.y.srath

ernstthal ( 27. června 2014 13:07 )

Havlovští studenti?Havel byl jejich tatínek?..Snad studenti z národa,který měl prezidenty světového formátu Havla,Klause a Zemana

Zobrazit celou diskusi
Další videa