Miliardář Kellner krotí rakovinu: Jeho firma testuje lék na rakovinu prostaty!

Autor: ida,simao - 
5. 2. 2015
11:31

Miliardář Kellner se nesoustředí zdaleka jen na bankovnictví a finanční služby, pojišťovnictví, telekomunikace či nemovitosti. Kellnerova firma totiž v Praze vyvíjí léky na tři druhy rakoviny – prostaty, vaječníků a plic. V případě léku na rakovinu prostaty postoupilo testování do třetí, finální fáze. Naděje nemocných pacientů tím vzrůstá.

 

Nový lék na rakovinu prostaty vyvíjí v biotechnologické firmě Sotia. Lék je již ve třetí a poslední testovací fázi. Předchozími fázemi zkoušení prošlo několik set nemocných mužů v různých stadiích rakoviny prostaty. V první fázi se testuje lék na jednotkách pacientů, ve druhé na stovkách, ve třetí přesahuje počet pacientů tisícovku.

Poslední testování by mělo ověřit účinnost a bezpečnost vakcíny, která se bude podávat jako doplněk chemoterapie. V Česku se doposud žádný lék do této fáze zkoušení nedostal. Naděje pro nemocné pacienty tím vzrostla.

Obtížná logistika

Testování se odehrává v laboratořích firmy Sotio v Praze-Holešovicích, upozorňuje MF Dnes. „Předklinický výzkum jsme začali zhruba před patnácti lety v Motole, a pokud všechny studie dopadnou dobře, stále nás od případného uvedení léku na trh dělí téměř čtyři roky,“ řekl listu vědecký šéf Sotio, imunolog Radek Špíšek.

Lék se zatím označuje zkratkou DCVAC/Pca. Léčivá vakcína se vyrábí z tzv. dendritických buněk, které jsou součástí imunitního systému člověka. Buňky se odebírají konkrétnímu pacientovi a vakcína se mu vyrábí přímo „na míru“. Lék v těle vyvolává imunitní reakci proti nádorovému bujení.

Co je při testu léku nejnáročnější? „Jednoznačně logistika celého procesu, která je velmi komplikovaná,“ řekl MF Dnes Špíšek. „Pro každého pacienta musíme připravit dendritické buňky z jeho vlastní krve. Je tedy potřeba zajistit, aby se odebraná krev pacienta kdekoli na světě dostala do cca 30 hodin do pražských laboratoří,“ objasňuje.

Kellner koupil další firmu

Posun ve vývoji léku však přináší i to, že miliardář Kellner projektu podle všeho věří a dodal potřebné prostředky. Firma PPF si navíc nově pořídila i podíl ve francouzské biotechnologické firmě Cytune Pharma SAS. Ta se zabývá výzkumem a vývojem nových léčebných postupů zaměřených na posílení imunitní reakce u nádorových a infekčních chorob.

„Zázemí PPF a Sotia jako strategických investorů představuje pro Cytune příležitost k transformaci a dalšímu rozvoji. Naším cílem je v následujících letech vyvinout nové imunomodulační látky a testovat je v klinických studiích,“ věří prezident a zakladatel Cytune Pharmy David Béchard.

„Doufáme, že budeme schopni dovést výsledky vývoje firmy Cytune do stadia klinického vývoje a na trh s cílem pomoci pacientům trpícím těmito zákeřnými chorobami,“ uvedl akcionář skupiny PPF Ladislav Bartoníček.

Doporučujeme
pettrr ( 28. března 2015 18:37 )

Existuje i přírodní terapie rakoviny, viz odkaz www.folaxan.com

honza54 ( 5. února 2015 14:34 )

neznáte to tedy znáte prd

petrmetr ( 5. února 2015 14:07 )

a nebom je to nějaká mrtvá duše...a pokud nechce ukázat tvář nemá čistý svědomí hajzl

petrmetr ( 5. února 2015 14:06 )

rescarot

petrmetr ( 5. února 2015 14:05 )

je to bylaký vekslák

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa