Trosečník se plavil 13 měsíců v oceánu: Z návratu do civilizace mu je špatně!

Autor: shp, ČTK - 
12. 2. 2014
08:17

Celých 13 měsíců se plavil na člunu v oceánu. Teď se salvadorský trosečník José Salvador Alvarenga (37) vrátil do své domoviny. Jak bylo vidět, civilizace mu nedělá dobře. Nebožák se tvářil, že každou chvíli omdlí a museli ho přivézt na kolečkovém křesle.

Před zraky stovky novinářů světových médií přistál muž, jehož uneslo moře tisíce kilometrů od rodné země, na letišti v salvadorské metropoli. Setkal se s matkou, která jej považovala za mrtvého, a s dcerou, která si jej nepamatovala.

Trosečník přijel do budovy letiště na kolečkovém křesle, na nějž je odkázán v důsledku dlouhodobého vyčerpání organismu. Přivítal jej salvadorský ministr zahraničí Jaime Miranda, který chtěl zprostředkovat novinářům kontakt s patrně nejznámějším občanem své země. Když však Alvarengovi předal mikrofon, aby se vyjádřil k návratu do rodné vlasti, trosečník chvíli mlčky marně hledal slova a pak se s hlavou v dlaních rozplakal.

Alvarenga tvrdí, že v prosinci 2012 vyplul z Mexika se svým kolegou na moře chytat žraloky. Místo jednodenní výpravy ale strávil na vlnách nedobrovolně více než rok, během nějž se prý živil syrovými rybami, želvami a ptáky. Předminulý týden ho moře vyplavilo na atolu Ebon, který je součástí Marshallových ostrovů. Alvarenga pochází ze salvadorského Ahuachapánu, dlouhá léta však pracoval v Mexiku jako rybář.

Na letišti na něj čekala řada příbuzných. Rodiče, kteří jej pokládali za mrtvého, či čtrnáctiletá dcera, která jej viděla naposledy jako nemluvně a proto si jej nepamatovala. Otec ji totiž opustil kvůli práci, když jí byl teprve rok. „Jsem tak šťastná, když vím, že je naživu a že se vrátil. Chci ho obejmout,“ řekla jeho teta Emma Alvarengo, která musela na svého synovce čekat mimo letištní VIP salónek, kam se již nevešla.

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme
ruudazvostravy ( 12. února 2014 14:20 )

Nó,vono se mu asy uďálo šoufl,dyš sy spoměl,yak degustoval biskupa ze svího kámoše a páč neměl zrouna párátka,tak mu mezy zubama vostalo teyden pár ho.ven.

japos22 ( 12. února 2014 10:30 )

Zase přihlouplý titulek

negomba ( 12. února 2014 10:08 )

Také mi to nesedělo, díky za ujasnění. Bylo mu z civilizace špatně? Vždyť o tom neřekl ani ň. Rozplakal se asi dojetím a štěstím že je zase doma, ne? No hlavně že je v pořádku a zdráv!

e.44 ( 12. února 2014 09:01 )

Přesně tak, odešel dělat do Mexika krátce po (jinde dokonce uvádějí před)jejím narozením.

nyctereutes ( 12. února 2014 08:54 )

Nejspíš dcera žila v Salvadoru, kdežto on pracoval v Mexiku...

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa