Vystavená rakev Ariela Šarona v Jeruzalémě: Míří k ní tisíce lidí

Autor: ČTK - 
12. 1. 2014
13:46

Izraelská policie je v pohotovosti. Míří tam totiž tisíce lidí, jež chtějí uctít památku bývalého premiéra Ariela Šarona. Jeho rakev je vystavena před jeruzalémským parlamentem od 11 hodin.

Izraelská policie očekává tisíce lidí, kteří se budou chtít dnes rozloučit se zemřelým bývalým premiérem Arielem Šaronem. Rakev s jeho tělem je vystavena před parlamentem zhruba od 11 do 17 hodin středoevropského času.

Šaron zemřel v sobotu ve věku 85 let poté, co osm let strávil v kómatu. Policie požádala občany, aby se nesnažili přijet k vystavené rakvi auty a aby raději zvolili veřejnou dopravu. K parlamentu budou vypraveny pravidelné autobusy ze stadionu a z jedné z křižovatek u Jeruzaléma.

Jako první položí k rakvi věnec prezident Šimon Peres a pak budou moci přijít ostatní občané. Parlament kvůli Šaronovu skonu a smutečním obřadům zrušil svůj dnešní a pondělní program. Expremiér, který upadl do kómatu po rozsáhlé mrtvici, bude pohřben v pondělí. V 08:30 SEČ začne v parlamentu smuteční obřad, mezi řečníky budou premiér Benjamin Netanjahu i Peres.

Očekává se, že přijedou současní i bývalí státníci z řady zemí. Americkou delegaci povede viceprezident Joe Biden, za Rusko přijede ministr zahraničí Sergej Lavrov, za Česko premiér Jiří Rusnok. Německo bude reprezentovat ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier a Británii bývalý premiér Tony Blair.

Po ceremoniálu se vydá konvoj s rakví na Šaronovu ovčí farmu na jihozápadě Izraele, kde bude expremiér pohřben. V plánu je zastávka na pahorku Latrun, kde je vojenská pevnost a kde se odehraje vojenský ceremoniál.

Bitva o Latrun

Tento strategický kopec nad vjezdem do Jeruzaléma leží asi 25 kilometrů západně od města. Šaron se v roce 1948 zúčastnil bitvy o toto strategické místo, kde je nyní památník padlým vojákům a muzeum. "Bitva o Latrun mne zasáhla v mnohém," řekl kdysi Šaron. Jeho skupina za sebou musela nechat mnoho raněných, které pak arabští nepřátelé zabíjeli.

Šaron později řekl, že tehdy chybělo velení, které by bylo schopné vidět situaci šířeji a rozhodovat i ve prospěch raněných. Sám byl mezi nimi, ale dostal se do nemocnice.

Hrob na Sasankovém vrchu

Kolem 13:00 SEČ by mělo být tělo uloženo do hrobu. Šaron si přál být pohřben vedle své druhé ženy Lily, která má hrob na Sasankovém vrchu nad rančem Šikmim (platanovým). Šaron ho koupil díky půjčce v roce 1972 a bývalo to jeho oblíbené útočiště. Roku 2010 tam byl za silné policejní asistence převezen už jako nemocný.

Rodina si najala zdravotníky, kteří ho měli udržovat ve stabilním stavu v domácích podmínkách. Parlament tehdy odhlasoval, že země ročně vydá na Šaronovo ošetřování 1,6 milionu šekelů (kolem devíti milionů korun). Nakonec byl ale Šaron znovu převezen do nemocnice, kde zemřel.

Doporučujeme
slider ( 12. ledna 2014 23:33 )

Proč? Co takového udělal?! Když zemřel mandela tak tam nikdo nejel.

ruudazvostravy ( 12. ledna 2014 22:08 )

Yak se řýká, yeden Žit,tvoja smrť.Tadle verbeš ye ksyndl vot yakžyva.Napřet Jydáš udal soukmenofce Krystuse,pak Kajn zabyl kámoše Ábela,pozděyc Émerykn Jůde nakrmyly Ádu abi viháčkoval Pépu Sosa Stalyna,po válce bili kámošy s Klémou,že jym věnoval kvéri na Arabáče a neska házey patki,že may atóm a zakroutěy každýmu krkem,ko.koti.

ooo.4 ( 12. ledna 2014 20:16 )

Co je to krátko? Co je pro Boha 1den, je pro nás 1000let-podle Petra

jarco ( 12. ledna 2014 19:47 )

Mesiáš má prísť podľa rabína Kaduriho krátko po smrti Ariela Šarona link: http://www.magnificat.sk/2013/01/legendarny-rabin-yitzhak-kaduri-mesiasom-je-jezis/ http://roadturn .com/rabbi-kaduri-ariel-sharon-and-jesus-yeshua-2/http://www.youtube.com/watch?v=k0DTT3u2JZ8 / Krátko predtým, než zomrel jeden z najprominentnejších izraelských rabínov Yitzhak Kaduri, napísal drobnú poznámku s menom Mesiáša, ktorá mala byť zapečatená až doteraz.Keď materiál Zjavenie Mesiáša otvorili, objavilo sa to, čo mnohí vedia storočia: Jehošua alebo Ješua je Mesiáš. Ortodoní židia okolo Nahalat Yitzhak Yeshiva pre Israel Today uviedli, že príbeh o tajnej poznámke rabína Kaduriho nemal nikdy vyjsť na svet.

vog.ht ( 12. ledna 2014 19:46 )

Všimni si, že ten debil neumí ani česky

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud