Potřetí v životě navštíví osmašedesátiletá Hana Lomová - Moran Horní Břízu na Plzeňsku. V pondělí přijela na tamní nádraží, kde v dubnu 1945 na dva dny zastavil vlak z koncentračních táborů, v dobytčích vagónech s odkrytou střechou se tísnilo a umíralo hlady i na nemoci kolem 3000 židovských vězňů. Mezi nimi byla i Slovenka Priska Löwenbeinová (tehdy 29) s dcerou Haničkou, které bylo tehdy deset dní.

"Vlak tehdy směřoval z táborů Flossenbürg a Freiberg do Mauthausenu. Mezi vězni byly tři ženy v šestinedělí s nemluvňaty, jednou z nich byla právě Slovenka Priska Lomová s desetidenní dcerou Haničkou," řekl místostarosta Horní Břízy Zdeněk Procházka.

Lidská solidarita

Do osudů zubožených lidí zasáhli hornobřízští občané, kteří jim obstarali jídlo a výbavu pro miminka. "Tím je zachránili. Přesto u nás při zastavení transportu zemřelo 35 vězňů, kteří byli pochováni do hromadného hrobu u trati. Dvěma mužům a jedné ženě se podařilo uprchnout," doplnil. „Moje maminka mě ukrývala před esesáky pod svým oblečením a já se třásla zimou. Život mi místní lidé zachránili tím, že pro mě do vlaku propašovali jídlo, dostala jsem léky a oblečení,“ vzpomíná Lomová.

Hana Lomová – Moran (68) přijela u z USA do Horní Břízi, na místo, kde jí v dubnu 1945 místní lidé zachránili život.
Hana Lomová – Moran (68) přijela u z USA do Horní Břízi, na místo, kde jí v dubnu 1945 místní lidé zachránili život.
Autor: Blesk - Zbyněk Schnapka

Přežila tak dalších pět dní cesty vlakem do koncentráku v Mauthausenu. „Tady jsem měla štěstí podruhé. Den před tím, než jsme dorazili, došel Němcům plyn a já tak s maminkou neskončila v plynové komoře,“ zakončila Lomová.

Hana se do Horní Břízy vrací po několikáté

V pondělí se lidé včetně Hany Lomové - Moran sešli u památníku na místním hřbitově, jenž připomíná oběti transportu. Při té příležitosti byla u nádraží odhalena informační tabule naučné stezky, která popisuje dubnovou událost. Z historických dokumentů se dochoval např. služební záznam přednosty stanice, jenž v něm detailně popsal dění na nádraží.

"Priska Lomová přijela do Horní Břízy o 15 let později v roce 1960, aby poděkovala místním za záchranu životů a založila přátelství mezi naší a prešovskou základní školou. Družba trvala do poloviny 80. let, nyní se jí snažíme znovu oživit," uvedl místostarosta. S rodinou se pak Hana Lomová - Moran dostala do Izraele a skončila v USA. Kontakt s radnicí navázala loni její snacha, novinářka z New Yorku, jež události z konce války mapuje.