Kvůli amnestii budou vyšetřovat i Nečase! Dopustil se premiér trestného činu?

Já nic, já muzikant, jako by svým gestem říkal premiér Nečas. I ona však může mít kvůli Klausově amnestii nepříjemnou polízanici
Autor: simao, ČTK - 
14. 3. 2013
10:13

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) požádal nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, ať prošetří podíl premiéra Nečase (ODS) na kontroverzní amnestii prezidenta Klause. Chce vědět, zda se Nečas nedopustil náhodou trestného činu!

Šéf Senátu Štěch požádal o Nečasovo prověření společně s předsedou ústavně-právního výboru Senátu Miroslavem Antlem.

Žádost zamířila na nejvyšší státní zastupitelství do rukou Pavla Zemana, který má prozkoumat, zda se Nečas podpisem novoroční prezidentské amnestie nedopustil zneužití pravomoci úřední osoby. Klausovo amnestijní rozhodnutí totiž Nečas podepsal bez toho, aniž by jej předtím předložil vládě k projednání.

Navazují na obžalobu Klause

Nečas podle svých "žalobců" znemožnil posouzení dopadů amnestijního rozhodnutí prezidenta republiky a projednání vládou, čímž překročil svou pravomoc a "rezignoval zcela na úlohu ústavní pojistky".

V žádosti se podotýká, že Nečas by mohl být podezřelý z trestného činu, i kdyby jednal nedbalostně. A také na to, že Úřad vlády neeviduje žádnou formu komunikace s Kanceláří prezidenta republiky ohledně amnestie. I členové vlády přiznali, že amnestii neprojednali. "Odpovědnost z ústavy přitom leží na vládě jako celku," stojí v žádosti.

Senát přitom už minulé pondělí schválil ústavní žalobu na bývalého prezidenta Klause, v níž senátoři Klausovi vyčítají právě (mimo jiné) novoroční amnestii. Nynější žádost k nejvyššímu státnímu zástupci byla podle jejích autorů podána v návaznosti na tuto žalobu.

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme
itartas ( 4. dubna 2013 14:46 )

co naděláš

itartas ( 4. dubna 2013 14:45 )

asi tak nějak...

itartas ( 4. dubna 2013 14:44 )

itartas ( 4. dubna 2013 14:44 )

já bych ho rozpustila a ještě lepší by bylo nahnat je uklízet lesy

itartas ( 4. dubna 2013 14:43 )

to si jenom můžeš myslet, kdo by se třásl strachy?

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa