Odborník k brutálnímu napadení v Jeseníku: Proč přihlížející nepomohli?

Brutálnímu napadení v Jeseníku lidé nečinně přihlíželi
Autor: psch - 
12. 3. 2013
12:03

VIDEO | Brutální útok v Jeseníku, kde šílenec (33) brutálně zbil a zkopal návštěvníka obchodního centra, bude mít s největší pravděpodobností dohru i pro lhostejné přihlížející, kteří nejen, že nepomohli, ale ani nezavolali pomoc!

Incidentu, při kterém útočník zhruba tři minuty brutálně mlátil a kopal do bezbranného člověka, přihlížela spousta lidí. Nikdo z nich nejen, že nepomohl, nezakročil, ale ani nezavolal na tísňovou linku, aby napadení oznámil.

Líbající se páreček, který dělá, jakoby nic a pokračuje i přes hlasité rány a bolestné vzdechy napadeného, je ze všech asi nejhorším příkladem. Oba sedí, muchlují se a uboze ignorují drsnou bitku.

Příklad z učebnice

Případ v Jeseníku je naprosto ukázkový příklad z učebnice psychologie. Skupina lidí postává a přihlíží trestnému činu. Jedná se o tzv. bystander effect (jev přihlížejícího). "Čím víc lidí takové události přihlíží, tím menší je pravděpodobnost, že někdo zasáhne. Většinou se všichni spolíhají, že to udělá někdo ze skupiny," řekl pro Blesk.cz renomovaný právník Kryštof Kruliš.

Video Násilník brutálně zmlátil muže v obchodním domě v Jeseníku, lidé jenom přihlíželi - Policie ČR
480p 360p 240p

Dva roky vězení za přihlížení!

Trestní kvalifikace je v těchto případech složitá, přihlížející sice nemohli vědět, že je zbitý muž v přímém ohrožení života, ale mohli to tušit. Za to, že nikdo z nich nezavolal pomoc, jim hrozí až dva roky vězení!

"Neposkytnutí pomoci to je v případě, že taková situace ohrožuje zdraví a život jiné osoby," dodává Kruliš s tím, že pokud by se prokázalo neposkytnutí pomoci, hrozí přihlížejícím až dva roky vězení!

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme
1080p 720p 360p
Další videa