Od listopadu 2010 šéfoval úřadu, který chrání práva zákazníků a dohlíží na prodejce zboží a poskytovatele všemožných služeb. Tedy České obchodní inspekci.

Štěpánek ve funkci nahradil odvolanou Janu Příhodovou, kterou sesadil ministr Martin Kocourek - kvůli údajným vnitřním i vnějším sporům kolem ČOI, neochotě zveřejňovat výsledky uskutečněných kontrol a pochybností o zadávání zakázek.

Za Štěpánka se pak napjatá situace kolem ČOI přece jen poněkud uklidnila. Nyní však ředitel ČOI končí. A to sám od sebe. "Odstoupil jsem z funkce ústředního ředitele na základě vlastního rozhodnutí a z osobních důvodů," řekl Štěpánek televizi Prima, která o jeho odchodu informovala.

Osobně pak Štěpánek odevzdal svou rezignaci na ministerstvo průmyslu a obchodu v pondělí. Právě ministr průmyslu a obchodu, kterým je v současnosti Martin Kuba (ODS), jmenuje jeho nástupce. Štěpánek končí ve funkci oficiálně ve středu. Kdo ho nahradí, zatím není jasné.

Štěpánek se po celou dobu svého působení v ČOI podle svých slov zaměřoval na "prohlubování spolupráce s českými i zahraničními spotřebitelskými a podnikatelskými organizacemi a zkvalitňování kontrolní činnosti inspekce, která přispívá k posilování postavení zákazníka".