„Po rozsudku jsem se úplně rozklepala. Očekávala jsem trest v horní hranici, když nemůže dostat doživotí. Přála bych mu trest smrti. Život za život,“ pověděla u hrobu Aničky její máma Andrea. K soudu přišla společně s přáteli obou milenců. Oporou jí byla nejbližší kamarádka Aničky Sára.

Po vraždě šel do herny

Ladislav Ďuriš zabil letos v březnu jednou ranou do srdce nožem svého kamaráda Petra. Aby se zbavil nepohodlné svědkyně, ubodal i Aničku, která už spala. Pak zahradní chatku s mrtvými milenci zapálil. Aby měl alibi, odjel cynicky hned po vraždě do herny. Petr zemřel okamžitě, Anička mohla žít, kdyby se včas dostala do péče lékařů.

Vrah trest nepřijal

Osmnáct let za smrt dvou mladých lidí Ďuriš nepřijal, cítí se prý nevinen. Vymlouvá se na marihuanovo–alkoholické okno, které údajně v době spáchání zločinu měl. To ale znalci vyloučili. Ďuriš si už odpykává dva roky za loupež a má si odsedět i další tresty.

 

„Doufám, že vrchní soud lépe přezkoumá a jinak zhodnotí výši trestu. Ten je opravdu směšný, když si představím, že se po dvanácti letech může na podmínku dostat na svobodu,“ dodala maminka Aničky Andrea Bušová, která zůstala opařená i z toho, že se Ďuriš odvolal.

Fotogalerie
5 fotografií

V šoku z nízkého verdiktu byla u soudu i Aniččina spolužačka havířovské základní školy Sára. Stejně jako otec a rodina zavražděného Petra. „On nezničil život jen dvěma mladým lidem, ale i celé jejich rodině a přátelům, kteří budou vraždou nadosmrti poznamenaní. Budeme muset s tím žít každý den,“ konstatovala Andrea Bušová.

Nejvíce je rozhořčena z toho, že soud neposuzoval smrt Aničky jako úmyslnou a plánovou vraždu, za což mohl Ďuriš mít vyšší trest. „Petra mohl zabít v  afektu, ale Anička spala, když jí ubodal. Nevěděla, že je Petr mrtev. Zbavil se jí jako nepohodlné svědkyně. To vypovídá o tom, jak je to bezcitný člověk, který bezdůvodně zabije bezbrannou školačku a ani nehodlá přijmout vinu za její smrt,“ řekla Blesku u dceřina hrobu rozhořčená matka.