Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Výstřední miliardář Karel Janeček: Abych spasil svět, musím stát na hraně

Autor: Sandra Apostolidisová - 
17. října 2012
06:01

Obchodováním na burze vydělal miliardy. Kdo by ale čekal boháče zhýčkaného luxusem, byl by překvapený. Do frajírka ve značkovém obleku má Karel Janeček (39) daleko. Leze po zábradlí, skáče s padákem a do toho se rozhodl spasit Českou republiku.

Blesk se s bojovníkem proti korupci setkal na pražském Petříně, kde zrovna provozoval jednu ze svých netradičních zálib. Skupinku svých zaměstnanců učil udržet balanc na úzkém zábradlí nad hlubokou strží. „Věnuji se tomu už zhruba rok, snažím se najít si čas alespoň jednou týdně. Pomáhá to i duševně. Když totiž člověk najde fyzickou rovnováhu, najde i tu psychickou,“ popsal Janeček.

Není to ale rozhodně jediný způsob, jak si výstřední miliardář čistí hlavu. Druhý den se za ním Blesk vypravil na letiště v Letňanech, kde absolvoval svůj 111. seskok s padákem. „Karel je talent, skákání mu jde. Někdy mu je jen na obtíž ten jeho matematický mozek a snaha najít ve všem nějakou logiku. To tady nefunguje,“ prozradil Blesku Janečkův instruktor.

Video  Boháč Karel Janeček má zálibu ve stání na zábradlí  - Jan Jedlička, Sandra Apostolidisová
Video se připravuje ...

Rozhovor: Kmotři jsou zloději

Co říkáte na výsledek krajských voleb?

„Darmo mluvit. Tyto volby dokázaly, že u nás je nejen krize hodnot, ale že je to i politická krize. Aby se tu po třiadvaceti letech dostávali k moci komunisti, to je prostě tragédie. To jen ukazuje, že je opravdu potřeba změnit politickou strukturu změnou volebního systému.“

Jakou změnu máte na mysli?

„Volební systém musí být spravedlivý. V tom smyslu, aby největší šanci dostali lidé, kteří jsou té moci hodni. A ne ti, kteří jdou do politiky kvůli tomu, aby si něco nakradli.“

Jak toho ale docílit?

„Je potřeba, aby voliči měli z čeho vybírat. Není možné, aby byli kandidáti dál takhle anonymní. Zásadní také je, aby volič řekl nejen koho chce volit, ale mohl říci i koho nechce. Vznikly by takzvané minusové hlasy. Návrh, který jsme předložili, je takový, že by bylo 81 volebních okrsků a v každém by mohla politická strana postavit pouze dva kandidáty.“

Vy sám byste do politiky jít nechtěl?

„Nechci zakládat politickou stranu. Pokud by současné politické strany byly natolik iracionální a nechtěly systém změnit, pak politickou strau může založit kdokoliv a vzít si jako volební téma mnou navržeou změnu volebního systému. Nová strana by sebrala hlasy stávajícím mocenským strukturám. Ale myslím si, že se to nestane, protože politici nebudou chtít moc ztatit.“

Takže prostě věříte tomu, že pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí?

„Ano a je to logické. Logiku by totiž nemělo, aby se někdo ve skupině férových a otevřených lidí pokoušel lhát. To pak takovému člověku přináší jen nevýhody. Lhát prostě nemá smysl. Stejně tak nemá smysl škodit ostatním. Ten, kdo škodí, v konečném důsledku škodí sám sobě.“

Jak to myslíte?

„I když třeba něco ukradne a zdánlivě si polepší – bude mít víc peněz a odjede si je užívat někam na dovolenou – nakonec to prostě jeho život poškodí.“

Vážně? Je tu hodně takových, kteří poškozeně nevypadají…

„To si právě nemyslím. Většina těch lidí se postupně dostane do takových problémů – například psychických, že na to dojedou. Vemte si například Romana Janouška.“

Podle vás na všechny kmotry jednou dojde?

„Přesně tak. Ale nemám rád označení kmotři, to jim dává jistý glanc. A ten ani omylem nemají, jsou to ubožáci. O hodně lepší označení je zlojedi.“

Vy máte na hodnocení lidí dokonce číselnou stupnici.

„Lze to popsat čísly. Stoprocentní zlojed typu Václava Klause by měl číslo nula. A někdo hypotetický, úžasný, svatý by měl číslo jedna. Na té škále se každý člověk pohybuje. Já znám spoustu úžasných lidí, jejichž hodnocení by bylo třeba 0,95.“

Například?

„Napadá mě třeba Karel Randák.“

A vy jste kolikátka?

„To nevím. Ale věřím, že jsem v té horní polovině.“

Jaký je průměr v České republice?

„Zhruba 0,7.“

To je docela optimistické.

„Je. Já to vidím optimisticky, protože čím víc se člověk setkává s lidmi a komunikuje, což já poslední dobou hodně dělám, tak zjišťuje, že drtivá většina konfliktů mezi lidmi a problémů tohoto světa vzniká jen z nedorozumění.

Řekl bych, že největší problém u nás je, že neumíme správně komunikovat.“

Není problém spíš určitá lenost a pohodlnost?

„To také. Ta apatie plyne z deziluze lidí. Někdo může mít na škále třeba 0,8, ale tím, že nic nedělá, je mu to vlastně k ničemu. To se právě snažíme změnit.“

S tím souvisí i vlny evoluce, tedy jakási mediální kampaň, kterou jste vytvořil a jejímž prostřednictvím sdílíte s veřejností určité myšlenky?

„Ano. Ten hlavní účel je šířit pozitivní vlny. Cílem je, aby se lidé nad svým životem a svýi hodnotami zamysleli a ideálně o tom začali diskutovat. Chceme rozproudit společenskou diskuzi o hodnotách. Chceme ukázat, že bavit se o hodnotách je sexy. Každý, kdo pochopí tuto jednoduchou logiku, bude mít kvalitnější život. A když to začne dělat dostatečně velké procento lidí, ostatní to uvidí a připojí se.“

Kvůli svým aktivitám asi musíte mnoha lidem vadit.

„To určitě. Hodně lidem totiž mé snahy vypalují rybník. Jsou na mě vymyšlené některé nesmysly a lži. Někdy jsou to až směšné absurdity, jakože jsem satanista a podobně. Pak jsou trochu vážnější pokusy, jako když mě někdo obviní, že neplatíme v Česku daně.“

A platíte?

„No samozřejmě platíme.“

lucy ( 26. listopadu 2012 14:06 )

Ještě dodatek k halo efektu: Většina lidí matematice nijak neholduje, a tak mají k lidem, co ji ovládají, apriorní úctu, zvlášť pokud jejím prostřednictvím (a štěstí), dokázali zbohatnout. Kdyby byl pan Janeček skvělý překladatel z ugrofinsakých jazyků, měl o 30 kg navíc a bradavici na tváři, rozhodně by si nezískával důvěru lidí tak snadno. Nikdo si také nevšímá toho, že si buduje slušný kult osobnosti. Jak to v dějinách s důvěrou lidí dopadlo, snad každý ví. Podle mého názoru by měl dostat od lidí více času, více zamyšlení, než se z nich stane dobře ovladatelné stádo

lucy ( 26. listopadu 2012 13:53 )

Je to čistá utopie založená na nějakém matematickém modelu, která ovšem vůbec nezohledňuje znalost člověka, protože moc změní prostě každého, (to bylo i vědecky prokázáno), bez ohledu, že ho někdo znal ze sousedství třeba 20 let, nebo jde o idealistického studentíka. Negativními hlasy se mohou vyobcovat profláklí lidé, ale během krátké doby i ty nové moc ovlivní, zkorumpuje. Takže to není žádné řešení!! Zatím nejlepším řešením je důsledná společenská kontrola aktérů současného systému a tlak na změnu v oblasti práva, aby byli lumpové vůbec postižitelní. Kdyby jim to dnešní bezbřeze liberální zákony neumožňovaly, měli by cestu rozhodně ztíženou a cesta do politiky by se nerovnala automaticky cestě ke korytům.

zelena.karkulka ( 18. října 2012 23:52 )

tak jestli tomuhle věříte,tak ....ále,co se budu rozčilovat

abvydavatelstvi ( 17. října 2012 12:31 )

Tady na diskusích si člověk může udělat úsudek o morálních hodnotách národa ... diskutuje tady na to dost lidí ... inteligenti se zapojují do diskusisi jenom zřídka....o zbytku se vyjadřovat nebudu to si udělá úsudek každý sám.... Tomu p. Janečkovi fandím a bodejd by takových lidí bylo na světě čímdal víc....

londynskypes ( 17. října 2012 12:03 )

fortin zil si jako aristokrat

Zobrazit celou diskusi