Heliový balon s Rakušanem Felixem Baumgartnerem začal dnes v 17:30 našeho času stoupat do stratosféry. Kaskadér vystoupal do rekordní výšky 39 tisíc metrů a ve volném pádu překonal rychlost zvuku. Dosud se nic takového nikomu nepovedlo, ani se o to nikdo nepokusil. Skoku bude předcházelo více než dvouhodinové sstoupání balonu.

 Baumgartner původně plánoval start na 14:00 SELČ. Silný vítr nad Novým Mexikem si ale vyžádal několikahodinový odklad, protože by mohl poškodit balon. Počasí mu ale nakonec přálo! V radiovém spojení s ním byl jeho učitel Joe Kittinger, který v roce 1960 skočil ze 31 kilometrů. Rakouský parašutista se na dnešní výkon připravoval pět let. Letos absolvoval dva zkušební skoky z 21.800 metrů a 29.610 metrů. Rekordnímu seskoku ale dlouho bránilo počasí, naposledy v úterý musel kvůli němu Baumgartner svůj pokus zrušit. Rozpočet projektu organizátoři nezveřejnili. Podle médií ale náklady dosáhly asi 50 milionů eur (1,25 miliardy korun).

Překonal rychlost zvuku!!!

Baumgartner při seskoku z rekordní výšky jako první člověk na světě ve volném pádu překonal rychlost zvuku 1127,6 kilometru v hodině. Podle dostupných informací, které ještě musí ověřeny, letěl více než 1170 km/h. Padák se mu mu otevřel výšce kolem 1500 metrů. Po čtyřech minutách a devatenácti sekundách volného pádu. Po celou dobu byl ve spojení s Kittingerem. Rakušan se také stál rekordmanem ve výšce, jíž dosáhl s balonem. Seskok by měl přispět také k novým poznatkům v lékařství.

 

Fotogalerie
17 fotografií