Dvacetiletý Kabourek emigroval v roce 1957. Z Německa se dostal do USA, kde nejdřív sloužil v armádě a pak si našel místo technika v Hollywoodu.

Později pracoval i jako pilot a produkční. Tam také v roce 1980 při natáčení filmu Enola Gay potkal tehdy už generála Paula Tibbetse, velitele posádky letadla, které svrhlo atomovou bombu na Hirošimu. Byl poradcem pro tento film.

Rozkaz

Byl to sebevědomý muž, ze kterého vyzařovala autorita. „Povídali jsme si a já zjistil, že se nezbláznil, jak se psalo u nás doma.“

Na otázku, jaký má pocit ze svého činu, mi odpověděl: „Nejsem citově založený člověk, tehdy jsem plnil rozkaz. Po skončení úkolu se mi vlastně ulevilo a mohl jsem konečně klidně spát. V hlavě jsem si musel srovnat, proč se to muselo stát, a za stejných okolností bych to udělal znovu.“

Fotogalerie
7 fotografií

Důvod

A jaké měl generál Tibbets logické vysvětlení pro svržení atomové bomby? „Japonsko po napadení Pearl Harboru, Havaje a Honolulu si ukouslo příliš velké sousto. Záhy začalo bitvu prohrávat s tím, že ustupovalo na vlastní území. My mohli začít bombardovat Japonsko z blízkých ostrovů. Pro nás by to ve výsledku znamenalo invazi, která by určitě přinesla víc mrtvých než při invazi v Normandii,“ vysvětlil Václavu Kabourkovi. Proto bylo logičtější obětovat nepřítele než vlastní vojáky…

Posádka

Generál Tibbets také prozradil, že až do startu posádka netušila, že s sebou vezou atomovou bombu. Dozvěděla se to až ve vzduchu od svých velitelů. Její reakce byla podle něj profesionální.