Pád laviny na Mont Blancu: Devět mrtvých, čtyři pohřešovaní

Autor: ČTK,ljš - 
12. 7. 2012
16:35

Často podceňovaná hora Mont Blanc si vybrala další tragickou daň. Pod obrovskou lavinou tam zemřelo nejméně 9 horolezců a další čtyři se pohřešují.

Množství obětí ranního pádu laviny v v oblasti nejvyšší evropské hory Mont Blanc už stouplo na devět poté, co záchranáři pod sněhem našli další tři mrtvé. Po čtyřech pohřešovaných se navíc stále pátrá. Dalších devět lidí utrpělo zranění. Češi mezi postiženými podle dostupných informací nejsou.

"Zdá se, že nikdo z těch mrtvých, zraněných nebo pohřešovaných by neměl být českým občanem," řekl zástupce české velvyslankyně v Paříži Jan Czerný. Ten už kvůli tomu byl v kontaktu s úřady z postiženého regionu. "Doufejme, že to tak zůstane," dodal.

Francouzské úřady oznámily, že mezi šesti mrtvými jsou dva Němci, dva Švýcaři a dva Španělé. Národnost tří dalších zatím neupřesnily. Už předtím nicméně informovaly, že mezi sedmi pohřešovanými, po nichž v této chvíli pátrali, bylo pět Britů a dva Španělé.

Lavina horolezce ve výšce kolem 4000 metrů smetla nad ránem na úpatí Mont Maudit (4465 metrů), která je součástí masivu nejvyšší evropské hory a slouží jako jedna z cest na její vrchol.

Největší lavina za poslední roky

Na místo neštěstí, kvůli němuž byl vyhlášen poplach kolem 5:25 SELČ, okamžitě vyrazili záchranáři s nejrůznější technikou. Na místě je i vrtulník a specialisté s pátracími psy.

Podle řady francouzských médií jde o nejhorší lavinové neštěstí v tomto alpském regionu za poslední roky.

Poslední podobně rozsáhlá tragédie se v Alpách odehrála v srpnu 2008. Tehdy o život přišlo osm horolezců - tři Švýcaři, rakouský průvodce a čtyři Němci. Všichni tehdy zahynuli také pod lavinou.

"Žádná předpověď počasí nepředvídá riziko lavin," zdůraznil starosta alpského střediska Chamonix Eric Fournier. Co lavinu vyvolalo, se zjišťuje.

Doporučujeme
jaramila ( 12. července 2012 16:53 )

V létě si má člověk užívat sluníčko a teplo, ne se plahočit po ledových horách, kde hrozí laviny. Líto je mi pozůstalých.

Zobrazit celou diskusi
720p 360p
Další videa