Český autobus v plamenech: Jen o vlásek jsme unikli smrti! | Blesk.cz

Český autobus v plamenech: Jen o vlásek jsme unikli smrti!

Autor: Gabriela Peringerová, mivrk - 
11. 7. 2012
06:41

Členové dětského folklorního souboru Dunajek se vraceli z vystoupení, když se jejich cesta změnila v boj o holý život. Na rakouské dálnici A2 zachvátily jejich autobus v noci na včerejšek plameny. Cesta Čechů přitom mohla skončit katastrofou: Kdyby požár vypukl v blízkém tunelu, cestující by se jen těžko dostali ven...

Řidič naštěstí zastavil jen pár metrů před tunelem Gräbern a dostal všech 38 cestujících ven. O několik minut později autobus zcela shořel. Na místě krátce po půlnoci zasahovalo asi 40 korutanských hasičů. I přesto, že jim likvidaci ohně komplikoval hustý dým, zhruba po dvaceti minutách se jim podařilo vozidlo uhasit.

Pracovníci dálniční policie a Červeného kříže mezitím dopravili cestující do nedalekého města Wolfsberg. Cestující poté museli ve Wolfsbergu několik hodin čekat na příjezd náhradního autobusu.

Oheň se šířil zezadu

Unavení, ale v pořádku vystoupili včera na návsi v Dolních Dunajovicích na Břeclavsku z náhradního autobusu členové dětského souboru Dunajek. „Až vlastně teď nám začíná docházet, co se mohlo stát,“ říká Roman Strbačka (15), který seděl v zadní části autobusu. Právě tam se dým a oheň z motoru objevil nejdřív.

„Měli jsme s sebou i dvě opravdu malé děti, miminka. Rakouští hasiči ale byli u autobusu během tří minut. Pršelo, proto nám rozdali deky a odvedli úplně mimo. Když teď vidím, jaké plameny z autobusu šlehaly, jsem v šoku,“ sdělila vedoucí souboru Marcela Kurucová (34).

Všechny kufry v zavazadlovém prostoru, ve kterých byly drahé kroje, oheň přečkaly. Roman ale přišel o taneční boty – čižmy za pět tisíc korun. „Měl jsem je pod sedadlem v autobusu. Jsou z pravé kůže, takže se prostě roztekly,“ vypráví Roman.

Děti začaly křičet

„Měli jsme velký strach, asi větší než děti, které to celé braly jako dobrodružství,“ řekla Blesku jedna z matek, které čekaly na příjezd autobusu v Dolních Dunajovicích.

Štěstím bylo, že chvíli před nehodou stál autobus na odpočívadle, a děti proto nespaly. „Hned křičely na řidiče, že se v zadní části autobusu objevil kouř,“ uvedl dopravce Jan Vrábel. Ten hned do Rakouska vypravil náhradní autobus, který sám řídil. Pět let starý autobus za dva miliony začal údajně hořet kvůli technické závadě v motoru.

Mluvčí Česmadu: Stáří autobusu požár neovlivní

Rakouská policie informovala, že za příčinou nehody je technická závada. Jak je možné, že začne autobus hořet?

„Má to co do činění s tím, že je motor vzadu,a nechladí se tak snadno vzduchem, je tam spousta elektroinstalace a další věci. Není to časté, ale stává se to a nesouvisí to se stářím autobusu. To je obecný problém, který se snaží řešit třeba Mezinárodní unie silniční dopravy,“ řekl Blesku Martin Felix ze Sdružení automobilových dopravců Česmad.

České autobusy v cizině

23. 6. 2012: V Chorvatsku havaroval autobus s 51 Čechy. Osm lidí zemřelo. Nehodu podle předběžných závěrů vyšetřování zavinil řidič.

14. září 2011: Tři mrtví a osm zraněných – tak tragickou bilanci měla havárie minibusu s českými turisty na severu Řecka.

27. července 2011: Při nehodě busu v Německu, jímž cestovali fotbaloví fanoušci, zahynul 16letý Čech, 22 lidí bylo zraněno.

20. června 2011: Dva lidé zahynuli při srážce českého busu a slovenského kamionu na maďarské dálnici poblíž rakouských hranic, 10 lidí bylo zraněno.

7. června 2008: Jedenáctiletý chlapec zahynul při nehodě českého autobusu v Rakousku. Do Chorvatska s ním cestovali školáci z Železného Brodu.

Největší nehody v evropských tunelech

13. 3. 2012: Nehodu belgického autobusu ve Švýcarsku nepřežilo 28 lidí, z toho 22 dětí.

16. září 2006: Srážka osobního automobilu s autobusem ve švýcarském dálničním tunelu si vyžádala devět obětí.

7. června 2003: Místní linkový autobus havaroval kvůli mikrospánku řidiče u východotureckého města Erzincan, zahynulo 27 osob a 25 bylo zraněno.

24. října 2001: Asi kilometr od jižního ústí Gotthardského tunelu ve Švýcarsku zahynulo při čelní srážce dvou kamionů a následném požáru 11 lidí.

24. března 1999: V tunelu pod Mont Blancem, spojujícím Francii a Itálii, uhořelo 39 lidí. Oheň se rozšířil z belgického nákladního auta na další vozy.

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa