Markéta H. (†30), po které zůstaly dvě malé děti, po letu stíhačkou nesmírně toužila, proto ho od manžela dostala jako dárek. Krátce po startu se však letadlo zřítilo, pilot uhořel a pasažérka zemřela o několik hodin později v nemocnici.

I když v tomto případě šlo zřejmě o soukromou aktivitu rodiny a pilota, kteří se na letu společně domluvili, stejné riziko podstupují desítky dalších lidí, kteří si podobné lety či seskoky kupují přes zážitkové agentury. Zřejmě přitom vůbec netuší, že přestupují zákon.

„Soukromí vlastníci těchto letounů nesmí provádět komerční lety. V zákoně je to jasně dané. Je tam ale i mezera, kterou vlastníci využívají. Stojí tam, že nesmí tvořit zisk. Když se ale dohodnou, že jim ten, koho svezou, uhradí náklady, je po problému,“ uvedl mluvčí Úřadu civilního letectví Petr Navrátil. Zároveň zdůraznil, že nabídky zážitkových agentur jsou proto nelegální, postihnout je ale nemohou. „Není na to žádný paragraf,“ poukázal na další díru v zákoně.

Let tryskáčem nabízejí v Brně

Klienti agentury Eldorádo z Kostelce na Hané se podívají na Brno z ptačí perspektivy už tuto neděli. Firma nabízí »svezení« v cvičném letounu na letišti v Brně-Tuřanech. Za desetiminutový let dáte 12 500 korun, nejdražší je zážitek v hodnotě přes 31 tisíc, kdy klient absolvuje 25 minut letu a k tomu dostane DVD se záznamem.

„Sedadlo v letounu má provozovatel pojištěno na sto tisíc eur (v přepočtu přes 2,5 milionu korun). Po neštěstí u Žatce prý klienti lety neodříkají, někteří však chtějí vrátit peníze. „Tohle je ale vždy rizikový sport,“ řekli Blesku v zážitkové agentuře. V podmínkách zážitku je krátká předletová zdravotní prohlídka přímo na letišti, prohlédnutí letounu a půjčení letecké kombinézy. Fyzickou i psychickou náročnost letu stíhačkou označil její poskytovatel za střední.

Adrenalinové zážitky lze pojistit

Adrenalinové sporty a podobné zážitkové aktivity jsou podle mluvčího České pojišťovny Jana Marka u úrazového pojištění standardně vyloučeny. „Je ale možné pojistit je u dlouhodobého úrazového pojištění tzv. připojištěním adrenalinových sportů,“ uvedl. Zároveň dodal, že možné je sjednat i krátkodobé úrazové pojištění, např. na let letadlem, balonem apod.

Fotogalerie
8 fotografií