Odchází již podruhé. Kontroverzní vrchní žalobce Vlastimil Rampula si znovu sbalí na státním zastupitelství v Praze svých pět švestek a odporoučí se pryč. Rozhodl o tom dnes Nejvyšší správní soud (NSS) a vyhověl tak stížnosti ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila. 

Pospíšil přitom již dříve jednou Rampulu odvolal. V říjnu 2011. A zdůvodnil to údajnými Rampulovými závažnými chybami v několika kauzách.

Rampula se však proti tomu odvolal a Městský soud v Praze ho v únoru navzdory Pospíšilovi vrátil do funkce! Do soudní síně se celý případ vrátil však poté, co oficiální protest proti Rampulovu návratu podal nejvyšší státní zástupce Zeman. 

O Rampulovi se totiž v minulosti opakovaně hovořilo v souvislosti s údajným brzděním vyšetřování nebo "zametáním" některých politicky citlivých kauz pod koberec. Třeba v případě Mostecké uhelné nebo nákupu Gripenů. Rampula taková podezření vždy popíral.

Ministr Pospíšil cítí zadostiučinění

Nejvyšší správní soud však dnes potvrdil, že Rampula skutečně chyboval a porušil své povinnosti. Měl údajně zapříčinit průtahy v kauze Mostecké uhelné a také se podílel na zveřejnění videozáznamu z policejní akce v kanceláři Libora Grygárka, náměstka státního zástupce.

"Je to pro mě osobně i pro celé ministerstvo spravedlnosti velké zadostiučinění. Jsem rád, že NSS potvrdil správnost mého rozhodnutí odvolat pana Rampulu," sdělil ČTK ministr spravedlnosti. Podle něj tak má státní zastupitelství šanci pokračovat ve své očistě. "Je třeba, aby státní zastupitelství vedli lidé odborně zdatní a důvěryhodní," dodal Pospíšil.