Past na 56letou Britku sklapla na letišti na ostrově Bali. Policisté nechali její zavazadlo projít rentgenovým zařízením a pod jeho podšívkou našli kokain v hodnotě 2,5 milionu dolarů (50 milionů korun). Pokud bude shledána vinnou, hrozí jí trest smrti.

Indonéští celní úředníci neváhali a svůj "úlovek" předvedli novinářům. Lidsay se svůj obličej před objektivy fotografů snažila zakrýt marně. Jejím třem spolupachatelům bylo ale umožněno svou identitu skrýt. Policisté jim na hlavu dali černé kukly.

Lindsay přicestovala na Bali letecky z Bangkoku 19. května. V jejím kufru bylo nalezeno 4,7 kilogramu kokainu, který má v Indonésii pouliční cenu 23 miliard indonéských rupií, což odpovídá 50 milionům korun. Na zásilku již čekali tři další Britové a indický státní příslušník. I ty se policii podařilo vystopovat.

Za pašování drog smrt

Indonésie má nesmírně přísné drogové zákony a usvědčení pašeráci jsou zde pravidelně popravováni. Na smrt čeká v indonéských věznicích nyní více než 140 lidí. Celou třetinu z nich tvoří cizinci. Trest smrti přitom hrozí už za dodávku o hmotnosti několika gramů.

Jednou z nejznámějších zadržených pětatřicetiletá Australanka Schapelle Corby, která byla odsouzena za pašování čtyř kilogramů marihuany. Odpykává si dvacetiletý trest, který jí byl však nedávno snížen a žena doufá, že by mohla být v roce 2015 omilostněna.

Dva měsíce v krutých podmínkách indonéského vězení si vysloužil i teprve čtrnáctiletý chlapec, protože u něj policie našla menší množství marihuany pro vlastní potřebu.

Od roku 2005 za mřížemi čekají na smrt také dva ze sedmi příslušníků australského drogového gangu "Bali Nine". Ostatní dostali velmi vysoké tresty.

Fotogalerie
4 fotografie