Autobusák z Olomouce odmítl nastoupit do vězení za počmárání předvolebních billboardů politických stran. „Skrýval jsem se v Čechách, ale pak jsem byl normálně doma v Olomouci, nijak jsem se neskrýval, normálně jsem chodil po ulici,“ řekl před svým zadržením pro server iHned.cz. Policistům se přihlásil dobrovolně. „Rozhodl jsem se, že do vězení nenastoupím a že budu čekat na vhodnou příležitost,“ vysvětlil Smetana.

Hledaného řidiče v přímém přenosu prozradil jeden z odborářských řečníků. Z pódia demonstrantům prozradil, že je Smetana mezi nimi, a chválil jeho odvahu. Smetana se ale přesto nakonec musel policejní hlídce přihlásit sám. Těsně před zatčením se s policisty nechal dokonce vyfotit. Když prozradil, kdo je, překvapený policista podle tvrzení očitých svědků nejdříve reagoval slovy: „To by mohl říct každý.“ Když si ale prohlédl Smetanovy doklady, odvedl ho na policejní stanici.

„Nejste naštvaný, že jsem si vybral vás?“ ptal se ho řidič s úsměvem. Cestou ho doprovázelo několik desítek demonstrantů, kteří skandovali: „Gestapo“, „Hanba“ a „Janouška bráníte, Smetanu vězníte“. Ve skandování pokračovali i před policejní stanicí.

„Smetana dostatečně upozornil na to, že trest považuje za protiprávní, že by neměl být ve vězení. Ale myslím si, že nebylo nutné setrvávat v ilegalitě,“ uvedla předsedkyně Českého helsinského výboru Anna Šabatová. Autobusáka nyní čeká vězení, kde si má odsedět sto dní.

Za katr řidiče poslala manželka »Íčka« Roman Smetana »vylepšil« před volbami v roce 2010 volební plakáty politických stran. Politickým kandidátům přimalovával tykadla a na billboardy připisoval nápisy, v nichž politiky označoval za příslušnice nejstaršího řemesla, lháře, korupčníky a zloděje.

Soudkyně Markéta Langerová, manželka exministra vnitra Ivana Langera přezdívaného Íčko, mu za to nejprve vyměřila trest 100 hodin obecně prospěšných prací, když ho odmítl vykonat, změnila trest na 100 dnů vězení. V pondělí 26. března, v den, kdy měl nastoupit do vězení, odjezdil Roman Smetana svou poslední jízdu. Potom dal v práci výpověď a zmizel.

 

Fotogalerie
8 fotografií