Plato po deseti vejcích až za sedmdesát korun – realita současnosti. Ve většině obchodů jsou totiž zatím vejce ještě drahá a stejně to také bude asi až do svátků jara. „Předpokládáme, že situace na trhu vajec se bude uklidňovat a cena půjde dolů, ale nedokážeme přesně říci, kdy to bude. Cena nejprodávanějších vajec velikosti M je 49,90 za 10 kusů,“ uvedla Judita Urbánková, ředitelka komunikace společnosti AHOLD, pod kterou spadá prodejna Albert.

Naději na nižší ceny vajec potvrzuje i supermarket Lidl: „Na českém trhu vejce stále zdražují. Lidlu se ale podařilo dojednat výhodnější podmínky se zahraničními dodavateli, a proto jsme mohli zlevnit,“ řekla mluvčí společnosti Lidl Lucie Borovičková s tím, že u nich za deset vajec dáte 39,90 Kč.

Radost z blížícího se zlevnění však odborníci mírní tím, že výhledově se vejce nezlevní na svou původní cenu. „Jsem přesvědčen, že po Velikonocích cena vajec sice klesne, ale už se nevrátí na hodnoty před zdražením, protože výrobci a obchodníci mají obecně tendenci spíš zdražovat než zlevňovat,“ vysvětlil agrární analytik Petr Havel.