Návrh vysokoškolské reformy podle studentů a mnoha pedagogů omezuje akademické svobody ve prospěch politiky a byznysu. Akce předcházela akademickému shromáždění univerzity v budově právnické fakulty, na kterém se sešly stovky studentů a pedagogů.

"Chceme protestovat proti návrhu, který předpokládá omezení samosprávy vysokých škol. De facto by to znamenalo podřízení vysokých škol vládě, politikům a byznysu," řekl novinářům jeden z organizátorů happeningu Marek Hilšer z 1. lékařské fakulty. Oddělil přitom tuto problematiku od otázky zavedení školného na vysokých školách.

Rektor půjde na kobereček

Šéfové akademických senátů vysokých škol už počátkem ledna vyzvali k peticím, rezolucím, demonstracím, a dokonce stávce. Hampla si chce kvůli dnešní akci pozvat na kobereček ministr školství Josef Dobeš (VV), rektor podle něj podněcuje k sociálním nepokojům. Studenti se naopak netají tím, že chtějí dosáhnout ministrova odvolání.

Podle šéfa univerzity návrhy směřují k demontáži autonomie vysokých škol. "Jsme zvyklí, že když se v předvolebním boji mluví o vysokoškolském vzdělání, nemyslí se napravení hrubého podfinancování, ale to, že se nám řekne, jak to za méně peněz dělat líp," uvedl dnes na shromáždění Hampl. Řekl, že se obrátí na legislativní radu vlády, která návrhy z dílny ministra Dobeše nyní posoudí. Rektor věří, že právě tlak studentů a jejich škol by mohl situaci ještě změnit.

Fotogalerie
5 fotografií