milionáři
1. Petr Kellner (47), majetek: 75 až 85 mld.

Na čem zbohatl: investice, pojišťovnictví (skupina PPF)

Zvláštní znamení: Nefotografuje se

Příběh o tom, jak se prodejce kopírek stal nejbohatším Čechem, je tak notoricky známý a tak krásný, že by se mohl vyprávět dětem jako pohádka na dobrou noc. Kellner měl nos na dobré investice a odvahu expandovat do Ruska. Sám je ale "neviditelný", veřejnost zná jen asi osm jeho většinou letitých portrétních fotek. Unikátní snímek "z ulice" pořídil jako první Blesk, když nejbohatší Čech vedl své děti do americké školy. Právě s těmi lidmi, s nimiž prý v létě jezdí na čundr pod týpí. Jinak ale vlastní ostrov v Karibiku, létá svým Boeingem 737 a staví luxusní nemovitosti. Založil ale také internátní školu Open Gate, kde platí kvalitní studium dětem z dětských domovů. Nějakou dobu si užíval anonymity hlavně v cizině, nedávno se ale vrátil domů. Údajně kvůli dceři Anně, aby se mohla věnovat parkurovému skákání.

milionáři
2. Andrej Babiš (57), majetek: 50 až 60 mld.

Na čem zbohatl: zemědělství, potravinářství, agrochemie (skupina Agrofert)

Zvláštní znamení: Vrhá se do politiky

Měl štěstí – jeho otec pracoval v zahraničním obchodu, a tak se Babišovi dostalo toho, čeho v komunismu málokomu: Škol ve Švýcarsku, důležitých styků v zahraničí i vlastní kariéry pracovníka zahraničního obchodu. Díky tomu se postavil na vlastní nohy a jako žralok požíral jednu rybu za druhou, až jeho Agrofert čítá 164 firem a vykazuje čistý zisk téměř 6 miliard. Sám přiznal, že udělal chybu, když couvl z privatizace Unipetrolu, mohl být ještě bohatší. Miluje koně, a tak vydražil i nejdražšího horského haflinga za 1,5 milionu korun. Nedávno se vrhl na politiku. Začal kritizovat korupci a založil hnutí Ano 2011, s nímž chce uspět ve volbách. Vede spor se slovenským ministerstvem vnitra kvůli tomu, že byl veden v evidenci ŠtB.

tykač
3. Pavel Tykač (47), majetek: 28 až 33 mld.

Na čem zbohatl: uhlí, investice (skupina Czech Coal)

Zvláštní znamení: Bojuje s ČEZ

Finanční žralok českého byznysu. Takovou pověst má muž, který začal jako úspěšný prodejce počítačů a zbohatl na tom, že spustil "třetí vlnu privatizace". Jeho Motoinvest pod heslem Drobní akcionáři, plačte! požíral investiční fondy i banky. Mezi jeho kořist patřil i CS Fond, za nímž zůstal stín vytunelované miliardy a čtvrt. Před více než rokem se z finančníka stal uhlobaron, který stejně dravě bojuje s ČEZ o cenu uhlí. Neváhal na energetického giganta "poštvat" kontrolory z Bruselu a exšéf ČEZ Martin Roman je přesvědčen, že stojí i za jeho sesazením.

milionáři
4. Karel Komárek ml. (42), majetek: 20 až 25 mld.

Na čem zbohatl: ropa, investice ( skupina KKCG)

Zvláštní znamení: Přišel o rodinu

Šejch z Moravy anebo český Ewing z legendárního seriálu Dallas. Začínal jako prodejce kotlů, ale postupně se svým otcem ovládl Moravské naftové doly a rodinné impérium rozšiřoval o další strojírenské podniky. S upřímným úsměvem zloducha "Džejára" z Dallasu přátelsky přebíral cestovku Fischer a téměř vzápětí s "kamarádem" Václavem Fischerem zatočil. Styl podnikání postupně začal být proti srsti jeho otci Karlu Komárkovi st.: „Viděl jsem, jakými lidmi se obklopuje, říkal jsem jim melody boys.“ A dodal, že netouží se předvádět a být v žebříčcích miliardářů. Komárek ml. se tedy nadobro rozešel nejen s otcem, strýcem i sestrou, ale opustil i manželku Lenku. Jako bolestné dostala 900 milionů.

milionáři
5. Zdeněk Bakala (50), majetek: 17 až 22 mld.

Na čem zbohatl: investice a uhlí (Patria Finance, NRW)

Zvláštní znamení: Velká rodina nade vše

Kýčovitý příběh o devatenáctiletém klukovi, který sám emigroval do Spojených států, umýváním nádobí si vydělal na studium univerzity v Berkeley a stal se velkým finančníkem. Do Česka se pak vrátil už jako dolarový milionář, později založil investiční společnost Patria Finance a prodal ji za miliardu korun. Trefou do černého pak byla privatizace OKD, která z něj udělala uhlobarona a jednoho z největších boháčů v Česku. Jeho aktivity jsou velmi pestré: Od knihovny Václava Havla přes vinařství v JAR až po koupi belgické cyklistické stáje. Největší jeho vášní je ale velká rodina. S Miss ČSR 1991 Michaelou Maláčovou si pořídili už tři děti a rozhodně se nebrání dalším přírůstkům.

Seznam dalších miliardářů a jejich majetek najdete zde.