Vědci objevili vodní svět: Na planetě může existovat život

Povrch planety pravděpodobně tvoří pouze voda.
Autor: ČTK,oj - 
28. 2. 2012
13:35

Američtí vědci z NASA našli vodní svět zahalený párou. Na planetě vzdálené 40 světelných let od Země sice panují extrémní teploty kolem 230 °C, přesto je možné, že na ní existuje život.

Pozorování Hubbleovým vesmírným dalekohledem naznačují, že jde o vodní svět obklopený hustou atmosférou, která je plná páry.

"GJ 1214b se nepodobá žádné planetě, kterou známe," uvedl vedoucí příslušného výzkumného týmu Zachory Berta z astrofyzikálního centra v americké Cambridgi. "Velkou část její hmoty tvoří voda," řekl Berta.

Dodnes astronomové objevili více než 700 planet mimo naší sluneční soustavu. Tyto planety jsou různorodé. Jedna je lehká jako polystyren, jiná má hustotu železa. Objeveny byly i světy, které obíhají kolem dvou hvězd jako planeta Tatooine z Hvězdných válek.

Povrch planety má teplotu kolem 230 °C

Ale planeta GJ 1214b, kterou lze najít v souhvězdí Hadonoše, je podle vědců něco zcela nového. Tato "Superzemě" měří v průměru zhruba 2,7krát více než naše planeta a má přibližně sedminásobnou hmotnost. Planeta obíhá ve vzdálenosti kolem dvou milionů kilometrů kolem hvězdy typu červeného trpaslíka, jenž její povrch zahřívá na zhruba 230 stupňů Celsia.

Díky tomu, že astronomové znají hmotnost a objem planety, mohou vypočítat její hustotu, která je údajně jen dva gramy na kubický centimetr. Hustota Země je zhruba 5,5 gramů na centimetr krychlový. Hustota vody činí jeden gram na kubický centimetr.

Z toho prý vyplývá, že na GJ 1214b je pravděpodobně mnohem více vody než na Zemi a naopak méně hornin. Také složení vnitřních vrstev tohoto "vodního světa" se pravděpodobně výrazně liší od Země.

Doporučujeme
kobyla1 ( 28. února 2012 19:17 )

Jukni do parlamentu Maruško a najdeš tam mimozemšťanů habaděj....a někteří jsou pěkné zrůdičky

marie60 ( 28. února 2012 14:01 )

 Tehle článeček už byl minule na NOVINKÁCH, nějak jste se opozdili. ..ale je zajímavý, mám ráda vše o VESMÍRU. Jen pořád čekám, že se zde objeví nějaký mimozemštan ,ale on ne a ne přifrčet.

Zobrazit celou diskusi
720p 360p
Další videa