Raketoplán Endeavour se vrací na Zem

Autor: ČTK - 
20. 2. 2010
09:43

Raketoplán Endeavour se dnes odpojil od Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) a šestice astronautů zamířila zpět na Zemi. Na Floridě by měl raketoplán přistát 22. února. Na ISS zůstalo pět astronautů, dva Američané, dva Rusové a Japonec.

Mys Canaveral 20. února (ČTK) - Raketoplán Endeavour se dnes odpojil od
Výstavba ISS je nyní prakticky dokončena. Od roku 1998 ji budovalo 16 států a přišla asi na 100 miliard dolarů.

Poslední velký díl, vyhlídkový modul Cupola a novou sekci Tranquility dopravil na orbitální komplex právě Endeavour. Vyhlídkový modul má sedm oken, z nichž prostřední kruhové o průměru 79 centimetrů je největší, jaké kdy člověk ve vesmíru instaloval.

Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) plánuje ještě čtyři cesty svých raketoplánů. Na ISS dopraví náhradní díly a zásoby a pak jejich mise skončí. Vesmírná stanice pak bude spoléhat výhradně na ruské rakety Sojuz.

Doporučujeme
gogo ( 21. února 2010 09:34 )

Možná. Rád bych se samozřejmě mýlil ...

gevi ( 20. února 2010 13:30 )

Možná se nám to jen zdá, protože stárneme.

gogo ( 20. února 2010 12:07 )

Osobně se mi ale zdá, že té moudřejší části je stále méně a méně.... Vždy byli na svět lidé moudří a blbci. Ale ten poměr, ten poměr se začíná povážlivě měnit ...

gevi ( 20. února 2010 11:51 )

Ona ta moudřejší část lidstva je vždycky přaválcovaná tou primitivnější. Primitivní a zjednodušené pohledy lidi osloví a strhnou. Němci uvěřili, že jsou vyvolený nadnárod, v Rusku a postupně i jinde se podařilo lidi nadchnout myšlenkou, že nastane doba, kdy dostane každý podle svých potřeb, kdy nebudou chudí a bohatí, všichni budou mít stejně, nebudou peníze a všechno bude společné. Snad si to ze školy taky pamatujete.

gogo ( 20. února 2010 11:27 )

o vesmíru i o minulosti naší Země a lidstvo nezmoudřelo ani o milimetr ....

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud