Pražský hodinář vyrobil nový orloj. Pro Slováky!

Autor: David Klempíř - 
14. 7. 2009
06:12

V Česku existují jen dva orloje a nyní pražský hodinář Vítězslav Špidlen vyrobil třetí! Přístroj řízený počítačem, který vyšel na milion korun, však bude sloužit malé obci Stará Bystrica na Slovensku poblíž Žiliny.

V sobotu tak Slováci slavnostně spustí svůj první orloj se soškami slovenských svatých. Bude ale mít české 'srdce'.

Starosta malé obce v Žilinském kraji si hodinový stroj s astrolábem, což je astronomický přístroj k určování poloh hvězd a Slunce a určování času podle místní zeměpisné délky, objednal v Praze v roce 2006. "Chtěl zvýšit návštěvnost své obce. Když mě oslovil, nerozmýšlel jsem se a pustil se okamžitě do návrhu," řekl Blesku autor orloje Vítězslav Špidlen. V pražských Holešovicích pak tři roky pracoval na složitém stroji. "Aby byl orloj orlojem, musí mít astroláb," vysvětlil.

Takové mechanismy jsou v České republice jen dva. Kromě nejslavnějšího staroměstského orloje se může podobnými hodinami pochlubit ještě Olomouc. Teď bude mít svůj orloj i Slovensko. Celé srdce soustrojí je ale dílem 'zlatých českých ručiček'.

"Hodiny budou ukazovat pravý sluneční čas a budou extrémně přesné," pochválil si práci hodinář. Kvůli zakázce navíc musel nechat vyvinout speciální počítačový program, který bude hlídat všechny motory a zařízení orloje. Cena celého orloje je přes 133 000 eur (3,5 milionu českých korun), z toho více než dva metry velký hodinářský mechanismus z Prahy přišel Slováky na milion Kč.

 

 

 

 

Doporučujeme
scrolan ( 29. prosince 2009 03:40 )

Mna zaujima len jedno : KTO TIE TAZKE MILIONY za ten nezmysel ZAPLATI - starosta obce, Slota, alebo to pojde ako vzdy z penazi nas vsetkych "danovych poplatnikov" ???

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud