"Beru opravdu mnohem vážněji obavy rodiny, že by mohla být vystavována působení toxických látek, aby podlehla tlaku režimu," řekla europoslankyně, která do Kyjeva přicestovala v neděli, aby připravila pro vedení Evropského parlamentu zprávu o situaci kolem zdravotního stavu vůdkyně ukrajinské opozice.

Setkat se přímo s odsouzenou Tymošenkovou ukrajinské úřady Roithové neumožnily. "Kromě dcery a právníka k ní nikoho nepustí," řekla bývalá česká ministryně zdravotnictví. Tymošenkové jsou podle ni upřena "základní práva, která má každý, byť je ve vězení, navíc po politickém procesu".

Roithová se v Kyjevě seznámila s částí zdravotní dokumentace Tymošenkové z loňského listopadu. "Ty jednoznačně ukazují, že už tehdy byly nálezy v oblasti bederní páteře natolik vážné, že měla být řádně léčena, především anestetiky a klidem na lůžku. Po další kontrole, po několika týdnech (se mělo) rozhodnout o případném chirurgickém řešení," prohlásila Roithová.

Fotogalerie
5 fotografií

"Toto je opravdu normální, standardní postup. Místo toho jí odebrali berle, s jejichž pomocí se předtím pohybovala, a podstupovala náročné, několikahodinové výslechy. Dokonce jí posléze vysadili analgetika," uvedla.
Tymošenková si v charkovské věznici odpykává sedmiletý trest za údajné škody, které ukrajinské státní pokladně způsobila podpisem nevýhodné smlouvy o dovozu ruského zemního plynu v roce 2009. Ve vězení je od loňského srpna, rozsudek padl loni v říjnu a vyvolal silné protesty ukrajinské opozice i mezinárodního společenství.

"Julije samozřejmě nikdy nepožádá o milost, je to pevná žena, která se nepoddá," konstatovala europoslankyně. Zároveň řekla, že navrhne, aby mezinárodní společenství včetně Evropské unie žádalo nezávislé analýzy vzorku tkání Tymošenkové.