Hurikán se blíží na východní pobřeží Spojených států směrem z Bahamských ostrovů. Podle britské zpravodajské stanice BBC je nyní ve stavu pohotovosti celkem šest států – mezi nimi Severní Karolína, Maryland, Virginia, New Jersey a New York. Ohrožena jsou např. města New York, Washington a Boston.

„Všechny odpovědné složky státu se musejí připravit na jakoukoli mimořádnou situaci, kterou může úder hurikánu Irene vyvolat,“ prohlásil guvernér státu New York Andrew Cuomo. Přírodní pohroma, která způsobila obrovskou spoušť v karibské oblasti, má dorazit do Severní Karolíny už v sobotu. Podle předpovědi tentokrát smršť zasáhne právě státy, které hurikány nepostihují často.

Očekávání ničivého vzdušného víru se projevilo i problémy v dopravě. Dispečeři zrušili první vlakový spoj, jednalo se konkrétně o linku mezi Washingtonem a pobřežím. Na úder pohromy se připravují také letecké společnosti – o víkendu se totiž očekává masivní rušení letů.

Fotogalerie
13 fotografií

Opustit své pozice musely i vojenská plavidla, jejichž posádky dostaly příkaz vyplout z pobřeží na otevřené moře. „Máme informace, že vítr bude příliš silný a vlny nebezpečně vysoké. Proto nemůžeme nechat lodě v přístavu,“ cituje server BBC admirála Daniela Hollowaye, který flotile velí.

Ve městě New York lze podle meteorologů počítat s větrem o rychlosti až 177 kilometrů za hodinu. Starosta megapole proto vyzval obyvatele na pobřeží, aby opustili své domovy s dostatečným předstihem před příchodem pohromy.  „Počítejte s tím, že hromadná doprava v New Yorku už v sobotu nemusí fungovat. Na přetížených silnicích můžete mít problémy,“ varoval obyvatelstvo Michael Bloomberg.