Eurozóna posílá Řekům biliony, kdo zaplatí nejvíc?

Autor: Tomáš Belica,sen,gib - 
16. 5. 2010
07:11

Skoro tři biliony korun dostane v příštích třech letech Řecko na zamáznutí svých obřích dluhů. Nejvíce, asi dva biliony, Řekům pošlou země platící eurem. Vydělávat na řecké dluhy budou muset i Slováci, a to v průměru čtyři dny. Za každého z více než 11 a čtvrt milionu Řeků eurozóna zaplatí přes 184 tisíc korun!

Pomoc zemi, kde průměrný plat je přes 55 tisíc a průměrný důchod přes dvacet tisíc, je skutečně masivní. „Pro ilustraci uveďme, že za tuto částku by mohl každý Řek pobírat starobní důchod devět a půl měsíce,“ říká Miroslav Křížek, šéf IDE při VŠE, který exkluzivně pro Blesk pomoc Řecku od zemí platících eurem vyčíslil.

Nejvíc přispějí Němci a Francouzi

Na luxusní život, který Řeky do dluhů přivedl, se bude muset skládat i mnohem menší Slovensko, kde však průměrný důchod činí necelé čtyři tisíce korun. Přibližně stejnou částku pak každý Slovák Řecku odvede. S průměrným platem přes 19 tisíc mu bude hašení řeckých dluhů trvat čtyři dny.

Přestože největší objem pomoci pošlou Řekům Němci a Francouzi, nejvíc platit budou malé země. Nejvíc, skoro 11 tisíc, tak Řekům, kteří i včera protestovali proti utahování opasků, zaplatí obyvatel miniaturního Lucemburska.

 


 

Má i Česko platit za řecké dluhy?

Česko se zatím na Řeky skládat nemusí. Kdybychom už ale měli eura, museli bychom přispět, tak jako ostatní země eurozóny. Podle propočtů více než 40 miliardami! Ani teď ale nemůžeme být v klidu. Kdyby se totiž řecká »nákaza« přenesla i do dalších zemí, pomoc by byla nezbytná. Blesk se proto ptal ekonomů, jestli bychom opravdu měli zaplatit řecké dluhy.

Josef Novotný, Fio

„Souhlasím s plánovanou pomocí pro Řecko včetně české spoluúčasti. Bez vnějšího zásahu by tento stát zkrachoval. Pomoc ale musí být doprovázena velmi přísnými a nepopulárními opatřeními v podobě snížení vládních výdajů a zvýšení daní.“

Vladimír Pikora, Next Finance

„Kdyby se nepomohlo, bylo by to pro všechny nejdražší řešení: »Nákaza« by se přenesla, euro by zaniklo, třeba Itálie by se svým zadlužením byla nezachranitelná. Česko by to mělo zajímat. Při státních bankrotech by nastal exodus obyvatel do jiných zemí a Řecko je příliš blízko.“

David Marek, Patria

„Země eurozóny teď zachraňují vlastní kůži, pomoc z jejich strany je logická, zvlášť když nedodržováním Paktu stability a růstu asistovaly při řeckém zadlužování. Kdybych byl obyvatel eurozóny, ruku pro pomoc bych zvedl, z pozice České republiky ne.“

Petr Sklenář, Atlantik

„K pomoci Řecku jsem skeptický. Například dřívější pomoc Lotyšsku měla svůj smysl, Lotyšsko se chovalo zodpovědně, Řekové ovšem ne. Jako člen eurozóny bych asi Řecku půjčil, Česká republika ale pro pomoc Řecku zatím nemá důvod.“

Doporučujeme
elninno ( 26. května 2011 23:51 )

Opaleni Rekove,nikdy na praci nebyli. Vy jste nechodili v 60 letech do tridy s nejakym chlapcem, treba Janis Prusalis? Komuniste,jim uz tenkrat sli na ruku,takze souhlas ,Unie je na dve veci,proto,nikomu nic nedavat a kdyz,tak Cechum.

elninno ( 26. května 2011 23:46 )

You are SMRK 1

elninno ( 26. května 2011 23:45 )

Naprosty souhlas ,euro,lidi,hele,at jde do ***e!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11

singhaja ( 16. května 2010 19:00 )

Jak už jsem tu psal. Do ulic vyšli převážně levicoví, komunističtí extrémisté, takže flákači, anarchisti, totální póvl společnosti. Jsou to sice Řekové, ale věřím, že většina Řeků od těhlech demonstrantů dává ruce pryč. Tak to prostě je.

singhaja ( 16. května 2010 18:55 )

To by mě taky zajímalo, jestli jim to někdo vysvětlil. Podle mě ne. Hlavně si myslim, že se v Řecku vůbec nic nezmění a žádný důchody, ani platy neklesnou. To je na tom to nejhorší.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud