Stopy krádeže nápisu v Osvětimi prý vedou do Británie

Brána s nápisem Práce osvobozuje na bráně koncentračního tábora Osvětim
Autor: ČTK, šim - 
3. 1. 2010
17:56

Za prosincovou krádeží nápisu Arbeit macht frei (Práce osvobozuje) z bývalého koncentračního tábora v Osvětimi prý stojí sběratel nacistických memorabilií žijící ve Velké Británii.

Informoval o tom v neděli na internetu britský deník The Daily Mirror. Dosud se tvrdilo, že objednatel krádeže nápisu žije ve Švédsku.

Nápis zmizel z brány bývalého koncentračního tábora 18. prosince nad ránem. Policie ho nalezla po několika dnech v Kujavsko-Pomořanském vojvodství v obci Czernikowo nedaleko Toruně. Polská policie v souvislosti s krádeží zadržela pět Britů. Podle listu The Daily Mirror však "v operaci tajného přesunu nápisu přes Evropu do Británie hráli vedlejší roli".

Podle listu byla totiž deska určena pro britského sběratele nacistických memorabilií, ke kterému se měla dostat prostřednictvím krajně pravicové skupiny ve Švédsku.

"Sběratel ji chtěl jako trofej a použil své neonacistické kontakty, aby dal na vědomí, že je za ni připraven zaplatit hodně peněz," řekl listu nejmenovaný zdroj ve Švédsku. Nápis prý měl být ukryt v jistém sklepě ve Stockholmu, kde si ho měl sběratel vyzvednout. Peníze z dalšího prodeje měly financovat útoky krajní pravice na vládní cíle ve Švédsku.

Plán však ztroskotal poté, co lupiči zpanikařili při náhlé bezpečnostní akci v Polsku, kterou vyvolalo celosvětové odsouzení krádeže. Gang prý uprchl z baltského přístavu Gdaňsk.

Nápis byl nalezen v lese poblíž domu jednoho ze zadržených pod hromadou větví a sněhu, podle britského listu díky tipu nejmenovaného zprostředkovatele ve Stockholmu.

V koncentračním táboře v Osvětimi, který zřídili němečtí nacisté, zahynulo za druhé světové války podle historiků 1,1 milionu Židů, 140.000 politických vězňů z Polska, 20.000 Romů, 10.000 válečných zajatců ze Sovětského svazu a tisíce dalších vězňů jiných národností.

Deska za 10.000 až 30.000 eur (263.000 až 790.000 korun) má být opravena a opět instalována nad vchodem do bývalého tábora, nyní památníku.

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme
hihihi ( 5. ledna 2010 22:39 )

Jude z toho nakonec neposra*li.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa