Francie končí pátrání po troskách airbusu

Autor: ČTK,brum - 
24. 6. 2009
09:43

Francie ukončila vzdušné pátrání, které vedla po troskách airbusu letecké společnosti Air France ze senegalského Dakaru. Už týden nebylo objeveno žádné tělo.

Airbus se zřítil v centrálním Atlantiku před čtyřmi týdny a při nehodě zahynulo všech 228 lidí na palubě.

Velitelství brazilského vojenského námořnictva oznámilo, že obdrželo prohlášení dakarského Střediska pro koordinaci záchranných operací (CCS), které sděluje, že zastavuje pátrání ve své zóně vzdálené asi dva tisíce kilometrů od místa předpokládané nehody spoje AF 447. Středisko sice provozuje Senegal, Francie ale poskytla pro pátrání svá letadla pocházející z tamější francouzské základny.

Nyní je tedy pátrání po airbusu vedeno výhradně z brazilských břehů. Operace pokračuje navzdory tomu, že už týden se nepodařilo objevit žádné nové tělo obětí nehody a že poslední nálezy malých trosek letadla pocházejí z úterý.

Francouzská jaderná ponorka a několik plavidel francouzského vojenského námořnictva se soustřeďují na pátrání po černých skříňkách Airbusu A330, které se zatím přes veškeré úsilí nepodařilo lokalizovat. Jak v úterý řekla novinářům nejmenovaná představitelka pátracího týmu, francouzské námořnictvo sice zachytilo určité zvuky, nejde však o signály návěstidel černých skříněk.

Po černých skříňkách se pátrá v hloubce 5000 metrů, tedy s nulovou viditelností, na rozeklaném skalnatém dně, což hledání komplikuje. K objevení skříněk už nezbývá mnoho času, protože bateriím návěstidel zajišťujících signál dojde podle odborníků energie možná už za osm dní.

Pátrání probíhá v okruhu asi 70 kilometrů od místa posledního pozičního hlášení letadla, to znamená asi 850 kilometrů severovýchodně od brazilského souostroví Fernando de Noronha.

V uplynulých týdnech bylo nalezeno 50 obětí, z nichž se 11 podařilo identifikovat, a stovky úlomků letounu Airbus A330 společnosti Air France z linky Rio de Janeiro - Paříž. Po černých skříňkách stroje však dosud nebyla stopa. K jejich nalezení byla nasazena francouzská atomová ponorka Emeraude a dvě vlečná pátrací zařízení zapůjčená Spojenými státy.

Takzvané černé skříňky obsahují záznamy technických a hlasových údajů z posledních chvil letadla. Není ale zatím jisté, zda zařízení vysílající akustické signály pro nalezení skříněk je s nimi skutečně dosud spojeno. Nelze totiž vyloučit, že se zvukové zařízení při rozpadu letadla ve vzduchu nebo nárazu na hladinu od černých skříněk odtrhlo.

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud