Ministerstvo vnitra se podle dnešního rozhodnutí pražského městského soudu musí omluvit dvěma účastníkům technoparty CzechTek, která se konala v roce 2005 u Mlýnce na Tachovsku.

Fotogalerie
3 fotografie

Ondřej Holous a Pavel Kuchař žalovali ministerstvo ve sporu na ochranu osobnosti. Tvrdili, že je policisté zasahující na akci napadli a vhodili jim do auta dýmovnice.

Jednomu z nich musí ministerstvo zaplatit 10 000 a druhému 20 000 korun za tehdejší neadekvátní zásah policistů, rozhodl dnes pražský městský soud.

 

Stanislav Penc: S rozsudkem je spokojen napůl

Známý ochránce lidských práv Stanislav Penc je s dnešním rozsudkem spokojen napůl. Blesku.cz k případu řekl: "S rozsudkem jsem spokojen, protože bylo naplno soudem řečeno, že Ministerstvo vnitra porušilo zákon. Co mi ale vadí, je to, že se soud nezabýval konkrétní odpovědností konkrétních lidí - tedy těch, co zasahovali a těch, co celý zásah řídili a vydávali k němu pokyny. Dnešní soud se totiž vůbec nezabýval konkrétními policisty, což znamená, že jim to zase prošlo a nejspíš procházet i nadále bude. Pokud se takto chovají policisté - tedy strážci demokracie - a pokud ještě nejsou hnáni před konkrétní zodpovědnost, vrhá to na celou demokracii zvláštní stín."

Co se stalo v Mlýnci na Tachovsku?

Organizátoři technoparty, která se konala na konci července 2005, si kvůli pořádání akce pronajali louku u Mlýnce. Majitelé okolních pozemků, po kterých technaři na pronajaté místo přijížděli, na ně podali trestní oznámení.

Situaci poté posoudil státní zástupce společně se soudním znalcem, kteří dospěli k názoru, že účastníci CzechTeku spáchali trestný čin poškozování cizí věci. Policie proto proti zhruba 5000 mladých lidí opakovaně zasáhla.

Tisícovka policistů, převážně těžkooděnců, použila slzný plyn, pendreky, výbušky a vodní děla. Několik desítek technařů i policistů bylo zraněno. Postup policie vyšetřovala Inspekce ministra vnitra. Obdržela přes 100 trestních oznámení, většinu z nich ale odložila - buď kvůli přílišné obecnosti, nebo proto, že se nepodařilo prokázat vinu konkrétních policistů.