Svatební tragédie se odehrála v horské divočině u lesního hrádku Aichelburg nad krkonošským Horním Maršovem.

"Přímo na hrádku se konala svatební hostina, během které se 17 lidí postavilo na mostek, který se zřítil, a sedm ze svatebních hostů utrpělo zranění," řekl mluvčí trutnovské policie Jiří Prouza. Jeden ze zraněných byl převezen vrtulníkem do hradecké nemocnice s podezřením na poranění páteře, další tři lidé utrpěli zlomeniny, zbývající zranění vyvázli s drobnějšími poraněními.

Video ze záchranné akce:

Video
délka: 00:46.92
360p

Video z neštěstí v Horním Maršově Hasičský sbor Horní Maršov

Neštěstí kvůli svatební fotce

„Mostek spadl, když se svatebčané opírali o zábradlí a zdola je snímal fotograf. Rupnul ztrouchnivělý spodní trám a se ze zábradlím to spadlo takřka celé dolů. Zůstal tam jen jeden trám, který jsme uřízli,“ řekl hasič, který zasahoval při nehodě.

Můstek ale tíhu nevydržel a zřítil se do skalní průrvy. "Příčinou neštěstí byl zřejmě shnilý trám, který nevydržel zátěž, když se 17 lidí při focení nahrnulo na jednu stranu mostku," řekl Pavel Klimeš z rodinné firmy Veselý výlet. Stav dřevěného mostku vedoucího k hrádku kontroloval letos na jaře, žádné poškození prý nebylo patrné. "Do opravy mostku bude Aichelburg uzavřený," dodal Klimeš.

Fotogalerie
11 fotografií

Zásah v obtížném terénu

Záchranáři museli na místo neštěstí vystoupat v těžko přístupném terénu. "Hasiči museli s nosítky a dalším nezbytným vybavením vyjít zhruba 200 metrů do strmého kopce, aby se dostali ke zraněným osobám. Hasiči zraněné ošetřili a postupně snesli na přístupné místo," popsala zásah mluvčí hradeckých hasičů Martina Žahourková. Na zásahu se podílela i krkonošská Horská služba. Kvůli neštěstí policie uzavřela hlavní silniční tah mezi Pecí pod Sněžkou a Trutnovem. Po 14:30 byla cesta opět průjezdná.

Lesní hrádek Aichelburg stojí na lesnatém úbočí Světlé hory v nadmořské výšce 736 metrů nad mořem. Stavba romantické zříceniny, kterou postavil lesní personál panství Maršov jako památník Bertholda hraběte Aichelburga, byla ukončena v roce 1863. V roce 1995 vzniklo sdružení Hradní společnost Aichelburg, která začala s obnovou památky, která byla zpřístupněna v roce 2000.