Je rod Masaryků prokletý?

Tomáš Garrigue Masaryk
Autor: Zuzana Pšenicová - 
7. 3. 2010
10:15

Rod prvního československého prezidenta T. G. Masaryka s sebou nese jakési prokletí. Většina mužských potomků totiž už několik desítek let umírá předčasně.

Tajemné nehody, letecká neštěstí, ale také vážné nemoci pronásledují tuto rodinu, v níž se ženy naopak dožívají vysokého věku. Je to obrovská smůla, nebo osud?

Celý rod Masaryků je poznamenán předčasnými či záhadnými úmrtími, to nedávno zjistili čeští badatelé. Manželé Tomáš a Charlotta Masarykovi měli celkem pět dětí, z nichž čtyři děti se dožily dospělého věku – Alice, Herbert, Jan a Olga. O Janově (†61) sebevraždě či vraždě se vedou dodnes spory, i když v poslední době se historici přiklánějí spíš k sebevraždě pádem z okna v Černínském paláci v březnu roku 1948.

Historici zjistili, že mužští potomci prvního prezidenta se už několik generací nedožívají stáří. Na fotografii Jan MasarykHistorici zjistili, že mužští potomci prvního prezidenta se už několik generací nedožívají stáří. Na fotografii Jan Masaryk | 

Tajemný konec

Jan a Alice byli bezdětní, Herbert měl čtyři děti a Olga dvě. Právě Olga byla postižena krutým osudem, když jí oba synové zemřeli na konci války, v průběhu pouhých šesti měsíců. Dvaadvacetiletý Leonard Revilliod byl nadporučíkem Britského královského letectva RAF a jeho bombardér se srazil s dalším britským letounem po špatné instrukci z pozemního velení. Ještě záhadnější byla smrt jeho bratra Herberta (†23). Tento nadaný houslový virtuos byl nalezen se střelnou ránou v břiše. Dodnes jeho smrt nebyla objasněna.

Záhady pokračují

Také Masarykův druhý syn Herbert, nadaný malíř, zemřel v pouhých 35 letech (v roce 1915) v uprchlickém táboře v Haliči na tyfus. Stačil se ovšem předtím oženit s vdovou po malíři Antonínu Slavíčkovi, se kterou měl čtyři děti. Dva chlapci zemřeli brzy po narození. Dcery Anna a Herberta se ale dožily sametové revoluce a obě zemřely ve stejném roce – 1996.

Dá se ovšem říct, že muži Masarykova rodu jsou pronásledováni dodnes. Před dvěma roky totiž zemřel Masarykův prapravnuk (vnuk Herberty) Jan Jakub v pětatřiceti letech na leukemii. I on byl podobně jako Herbert nadaný malíř a zemřel ve stejném věku. Jeho bratr Tomáš (40) je také výtvarník a žije v Brooklynu. V Praze nyní žijí s maminkou, vdovou po Janu Jakubovi, dva praprapravnuci Masaryka – Armand a Taber Herbert. Oba jsou v předškolním věku a rodina je chrání před publicitou.


Výročí 160 let od narození prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka, které je právě dnes, vedlo badatele k sestavení rodokmenu, který se odvíjí od jeho sňatku s Charlotte Garrigue až po jeho žijící potomky. Vidět ho můžeme v současné době na výstavě Život T. G. M. na Pražském hradě.

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme
gogo ( 8. března 2010 07:49 )

Ano, to jistě věděl. Ale nic takového on nenařizoval ani neschvaloval. Takže vzato dle tohoto úhlu pohledu, jsou vlastně dnešní politici mnohem charakternější. Protože (zatím) se do dělníků nestřílí (jsou jen bez práce) a politici "jen" umožnili a podíleli se "jen" na rozkradení této země...

gogo ( 8. března 2010 07:45 )

Samozřejmě že nebyl svatý, ale proti dnešním politikům ???

honza1965 ( 7. března 2010 23:03 )

Dej už s tím zavirovaným svinstvem pokoj ty testovej blbe

vseznaleksenior ( 7. března 2010 21:46 )

V každém případě pozitivní je vztah všech potomků k našemu státu a státnictví. Nás na Maoravě bolí u srdce při pomyšlení, že dívka v kroji ze známých známek s presidentem žije v Americe..

vseznaleksenior ( 7. března 2010 21:43 )

Poslyšte, s tím střílením: Masaryk jako filosof měl jedno stanovisko, jako státník musel mít stanovisko k represivním složkám státu.Vždyt i Jan Werich poukázal na složitou práci Policie s puškama, které střílí za roh..

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa