To je rána! Nejméně do 10. března bude ještě sněžit a mrznout. Jedinou výhodou je, že nepřijdou povodně. Řeky, které včera hrozily prvním či druhým povodňovým stupněm, se na bezmála 40 místech republiky zase vrátí do svých koryt. „V první polovině března jsme zvyklí už na 10 až 12 stupňů, letos to bude maximálně sedm stupňů,“ potvrdila meteoroložka Dagmar Honsová z Meteopressu.

A lepší to nebude podle dlouhodobé jarní předpovědi ani v dubnu či květnu! To už sice sněžit nebude, ale bez deštníků to venku snad ani nepůjde. „Duben bude opravdu klasicky aprílový, hodně deštivý,“ potvrdila Honsová a dodala: „V květnu zase už míváme i tropické teploty nad 30 stupňů, to letos vůbec nehrozí a velmi málo bude i letních dnů. To jsou ty, při kterých stoupne teplota nad 25 stupňů. V květnu už jich míváme tak třináct, letos to bude minimum.“

Jak je možné, že letos je pořád taková zima? „Může za to velká oblačnost, která se drží nad Velkou Británii. Kvůli ní k nám neproudí teplý vzduch od oceánu, ale studený od Sibiře,“ vysvětlila Honsová. Jediné, co nás může hřát, je, že v tom nejsme sami. Třeba i Chorvatsko, kde se běžně pomalu připravují na letní sezonu, momentálně hlásí mrazy až k minus pěti stupňům a sníh!

Fotogalerie
3 fotografie