Dopustili smrt při zorbingu: Oni nečetli ani návod!

Obalovaní učitelé Jaroš Š. (35) a Roman C. (34), kteří provozovali zorbingovou atrakci, jsou obžalovaní, že dopustili smrt a těžké zranění
Autor: Marie Machková - 
1. 3. 2010
19:34

Slibovali nevšední zážitky, ale dopustili smrt. Podnikání Jaroslava Š. (35) a Romana C. (34) skončilo tragédií. Při zorbingu, který provozovali v Košařiskách, se loni v červnu zabil učitel (†47) a žák (16) se těžce zranil. Neštěstí na školním výletě začal včera projednávat soud ve Frýdku-Místku.

Obžaloba viní podnikatele, kteří jsou původní profesí učitelé, že nezajistili bezpečný provoz své atrakce. Plastová koule se měla kutálet s žáky asi 20 metrů. Zastavit ji měla síť upevněná mezi stromy. Už při první jízdě, kterou podnikli školák Marek M. a třídní učitel, se ale síť protrhla. Koule se s oběma řítila ještě 200 metrů a narazila do stromu.

„Byla to strašná rychlost. S panem učitelem jsme si jen řekli, že se nám to nelíbí. Nemohli jsme dýchat,“ vypověděl školák. Utrpěl těžká zranění. Učitel, který s ním byl v kouli, na místě zemřel. „Syn je po tom zážitku stále v péči psychiatra. Bere léky,“ sdělil jeho otec.

Jak se k tragédii staví obžalovaní?

Oba podnikatelé přiznali, že s novou zábavou neměli moc zkušeností. „Kouli jsme koupili v Číně přes internet,“ řekl Jaroslav Š. Uvedl, že atrakci do té doby provozovali asi jen desetkrát a pokaždé na jiném místě. „Stále přemýšlím, proč se to stalo,“ řekl Jaroslav Š. Ten přitom na škole učí fyziku!

On i jeho kolega se bránili, že v té době žádná pravidla pro provoz zorbingu nebyla. „Vytvořili jsme si vlastní bezpečnostní předpisy,“ tvrdil Roman C.
Kvůli posudku znalce soudce případ odročil. Obžalovaným, kteří učí na základní škole a se  zorbingem už skončili, hrozí pět let vězení.

Co vše bylo na kopci špatně?

Svah byl pro zorbing prudší, než povolují předpisy. Koule se rozjela větší rychlostí a nezastavila ji ani síť... Koule nabrala takovou rychlost, že na nerovném terénu nadskoila a nabodla se na větev!

Svah byl pro zorbing prudší, než povolují předpisy. Koule se rozjela větší rychlostí a nezastavila ji ani síť... Koule nabrala takovou rychlost, že na nerovném terénu nadskočila a nabodla se na větev!Svah byl pro zorbing prudší, než povolují předpisy. Koule se rozjela větší rychlostí a nezastavila ji ani síť... Koule nabrala takovou rychlost, že na nerovném terénu nadskočila a nabodla se na větev! | 

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa