Dálnice se vlní, oprava spolkne 20 milionů!

Zvlněný povrch dálnice, která stála čtrnáct miliard, připomíná spíše neudržovanou okresní silnici než luxusní magistrálu
Autor: Pavel Čempěl - 
8. 7. 2009
05:59

Nejdražší magistrála v Česku spolyká další miliony! Každý kilometr ostravské dálnice přišel na více než osm set milionů, ale kvalita tomu neodpovídá. Podloží ve třísetmetrovém úseku západně od Mariánských Hor bobtná, deformuje asfalt a tam, kde dálnice vede nad úrovní země, vychýlilo mostní podpěry!

První oprava loni vydržela jen pár měsíců a stavbaři letos musí s deformacemi bojovat znovu. Přestože si opravy vyžádají dvacet milionů, k odpovědnosti za vady se nechce nikdo hlásit.

„Použili jsme materiál, který byl vybrán na základě studie a měl certifikát jakosti,“ dušoval se Petr Hanák ze společnosti ODS-Dopravní stavby Ostrava (ODS-DSO). Musel ale přiznat, že i přes záruky začal materiál už po půl roce vykazovat poruchy.

Dálnice D47, úsek Bohumín – Ostrava-Svinov

✔ délka 17 kilometrů

✔ uveden do provozu 1. 12. 2007

✔ náklady na stavbu: 14 miliard Kč

✔ zadavatel: Ředitelství silnic a dálnic

✔ zhotovitel: ODS- -Dopravní stavby Ostrava

Narušený, tři sta metrů dlouhý úsek dálnice čekají v příštích čtyřech měsících další opravy. Stavbaři musejí srovnat »hrby« na vozovce a opravit dva mosty, kde obrovské tlaky rozpínajícího se násypu vychýlily opěry. I když oprava spolyká další peníze a způsobí komplikace řidičům, najít viníka nebude snadné.

„Nikdo nám neprokázal, že jsme něco zanedbali. Použité materiály byly schváleny, jsou na to protokoly,“ hájí se mluvčí ODS-DSO Jindřich Vaněk. Firma jedná s Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD), kdo výdaje na opravy uhradí. A protože je ŘSD státní příspěvkovou organizací, je téměř jisté, že »zmetkovou « dálnici opět zaplatí daňoví poplatníci.

První deformace podloží v úseku dlouhém 300 metrů (mezi 355. a 359. kilometrem) se projevily v květnu 2008. Opravu v rámci záruky dělníci z fi rmy ODS- -DSO udělali v říjnu 2008.

Druhé deformace podloží na stejném místě, neboť materiál i po opravě dál bobtnal, se projevily letos v dubnu. Oprava začíná v těchto dnech a potrvá do listopadu. Náklady na obě opravy činí 20 milionů korun.

Doporučujeme
matrtina ( 8. července 2009 17:25 )

Pokud stojí 1 km dálnice 800 000 000, tak za těch ubohých dvacet opraví cca 25 metrů ?

demiro ( 8. července 2009 09:50 )

To se zase někdo nabalil a myten šlendrián opět zaplatíme. Tady snad nekradou jenom patníky u silnice.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa