Entropa v Praze: Bulharsko se záchody bude odhalené!

Autor: David Klempíř - 
9. 6. 2009
06:02

Entropa, provokativní plastika výtvarníka Davida Černého, bude od čtvrtka vystavena v pražských Holešovicích. Dílo, proti kterému se po vystavení vznesla ostrá zahraniční kritika, přitom v Praze zobrazí i bulharské 'turecké' záchody!

Právě kvůli nim musela být část zakryta a omlouval se za ně i prezident Václav Klaus.

Dělníci v galerii DOX v pražských Holešovicích již několik dní montují známé kontroverzní dílo. Plastika 27 evropských zemí karikuje jednotlivé »nešvary« národů a vyvolává rozporuplné reakce. Na mapě České republiky běží neonové výroky Václava Klause, Německo je protkáno sítí dálnic, které připomínají svastiku. Největší mezinárodní skandál ale vyvolalo Bulharsko, které výtvarník Černý ztvárnil jako soustavu propojených tureckých záchodů. V Bruselu musela být tato část Entropy zakryta černým plátnem, v Praze bude dílo vystavené v celé své provokativnosti.

„Nejlehčí byla Kréta, představující spálený les,“ zhodnotili Entropu dělníci, kteří ji montují. „Měli jsme ji hotovou za dvě minuty. Naopak nejvíc zabrat nám dalo Švédsko. Je takové křehké,“ dodali s úsměvem. A jak Švédsko vypadá podle autora? Je zabaleno v krabici připomínající nábytek z obchodu IKEA a uvnitř jsou modely stíhaček Gripen, které si od Švédů pronajala česká armáda.

Entropa šokuje i svými rozměry:

Měří 16,5 x 16,5 metrů

Váží téměř 7 tun

Na převoz byly třeba 3 kamiony

Doporučujeme
evolucius ( 9. června 2009 14:55 )

Zatímco ty jsi mlčící chytrák...ty bramboro..!

evolucius ( 9. června 2009 14:42 )

nevadí mi jejich Turecké záchody,vadí mi jejich zapírání a maskování...Bulgarci jsou mi putna...

evolucius ( 9. června 2009 14:38 )

zřejmě jste nepochopili trefnou nadsázku se kterou Entropa jako jediná karikovala a parodovala národy,které ztvárnil v této alegorii...fakta,která jsou pravdivá,no nelezou do zadku těm dotčeným.Jistě Holandsko mohlo být plné tulipánů,Bulharsko plné folklóru,slunce a vína,Češi s lahví píva...ale to by bylo jak za komoušů...lezení do zadků a ukazování jen rádoby nekonfliktní pěknosti...tak to on neudělal...zajímavé je že vyspělé země tento fór pochopily, a vadilo to jen v zemích zaostalých,kde není prostor pro sebeironii jako nadstandard v myšlení...bezvadný ukazatel lidské malosti a směšnosti...no, a z čeho to platil,nevím,jen vím že se tu vyhodilo daleko více peněz,za daleko větší zbytečnosti...

gogo ( 9. června 2009 12:32 )

Vím. protože pokud se sejde více negativních (a pravdivých) názorů na nějaký článek o Matuškovi, tak redakce Blesku diskuzi zablokuje. Taková malá kapitalistická cenzura ...

kukuku ( 9. června 2009 08:57 )

Kdokoli si přisvojí peněžní prostředky určené na výplatu jiným (smyšleným umělcům z celé Evropy) je defraudant. Při rozsahu tohoto podvodu by Černý měl jít sedět. Když se osoba dopustí rozkrádání (i když po odhalení podvodu velkého rozsahu peníze vrátí), dostane cejch naprosto nedůvěryhodné osoby a zákaz výkonu funkce spojené s prací s penězi. Černý (místo aby jako odhalený zloděj zalezl) má ještě tu drzost rozdávat rozumy jiným a být hlásnou(ým) troubou před volbami. Které sdělovací prostředky připustily někoho s levicovými názory, aby obdobně (jako Černý napadal levici) ventiloval třeba Topolánkovy problematické kroky - např. vyinkasování mnohamilionové částky za bezcennou směnku od firmy Eltodo, jíž se to vrátilo na veřejných zakázkách ?

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa