Úterý 23. dubna 2024
Svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří
Zataženo, déšť 7°C

Írán couvá z jaderné dohody, kterou opustil Trump. Omezí plnění části závazků

Íránský prezident Ruhání
Íránský prezident Ruhání  (Autor: Reuters)
Aktualizováno -
8. května 2019
11:20
Autor: ČTK - 
8. května 2019
07:40

Írán oznámil velvyslancům Británie, Číny, Francie, Německa a Ruska své rozhodnutí zastavit plnění „některých závazků“ plynoucích z jaderné dohody podepsané v roce 2015. Informovala o tom státní televizní stanice IRIB.

Rúhání v projevu k národu přenášeném íránskou státní televizí sdělil, že Írán si bude ponechávat přebytek obohaceného uranu a nebude ho prodávat, jak ho k tomu dohoda zavazovala. Uvedl rovněž, že země obnoví obohacování uranu na vyšší úroveň, pokud nebudou do 60 dnů dojednány podmínky nové jaderné dohody.

Prezident Íránu také poslal dopisy s tímto sdělením do Británie, Číny, Francie, Německa a Ruska, tedy do států, které se dohody stále drží. Krok Teheránu se nějakou dobu očekával a v úterý o něm už předem informovala íránská média.

Rúhání: Krok má dohodu zachránit, ne zničit

Rúháního projev zazněl přesně rok poté, co šéf Bílého domu Donald Trump sdělil, že Washington odstupuje od dohody s Íránem z roku 2015, v níž se Teherán zavázal omezit svůj jaderný program výměnou za zrušení protiíránských sankcí. Washington na základě odstoupení od dohody zavedl proti Teheránu nové sankce, které ochromily íránskou ekonomiku.

„Tento krok má dohodu zachránit, ne ji zničit,“ prohlásil Rúhání v televizním projevu. Pokud zbývající pětice zemí zahájí jednání a pomůže ochránit íránský ropný průmysl a bankovnictví čelící americkým sankcím, Írán se ke svým závazkům zakotveným v jaderné dohodě vrátí, dodal Rúhání.

Spojené státy na oznámení Teheránu zatím nereagovaly. Už v neděli ale Bílý dům s poukazem na „novou íránskou hrozbu“ sdělil, že vyšle do Perského zálivu letadlovou loď a letku bombardérů.

Francouzi chtějí dohodu zachovat. Zbytek Evropy s nimi

Francie uvedla, že si přeje dohodu o íránském jaderném programu zachovat. Současně ale Teherán varovala, že nedodržení závazků může vést k zahájení procesu obnovy protiíránských sankcí.

Evropští signatáři dohody, Francie, Británie a Německo, dělají maximum pro to, aby dohodu udrželi v platnosti, a děje se tak prostřednictvím iniciativ na podporu íránské ekonomiky trpící tvrdými americkými sankcemi, prohlásila francouzská ministryně obrany Florence Parlyová. Pokud ale Teherán dohodu vypoví, pak ponese následky, řekla. „Nic by nebylo horšího, než kdyby sám Írán od dohody odstoupil,“ dodala Parlyová.

Dodržení dohody chtějí i Číňané

Také čínské ministerstvo zahraničí zdůraznilo, že dohoda o íránském jaderném programu musí být plně dodržována, za což nesou odpovědnost všechny zúčastněné strany.

Podle jaderné dohody z roku 2015 si Írán může ponechávat zásobu nejvíce 300 kilogramů nízko obohaceného uranu. V minulosti měl Teherán této látky 10 tisíc kilogramů, připomněla agentura AP.

Obohacení uranu přitom nesmí přesáhnout 3,67 procenta. Takovýto uran je možné použít jako palivo v jaderné elektrárně. Uran, který se používá k výrobě jaderných zbraní, musí být obohacen zhruba na 90 procent.

 

Taurus70 ( 8. května 2019 16:52 )

Girl Vy budete hodne inteligenrni jedinec,nevyjadrujte se prosim k tematum
o kterych nic nevite i kdyz to je specializace vetsiny zdejsich
odborniku😂😂😂

girl ( 8. května 2019 12:17 )

Špíny vrahounsky!

Zobrazit celou diskusi