Vedl hon na Bin Ládina, teď admirál opustil Pentagon. Kvůli Trumpovi

Autor: ČTK - 
14. 9. 2018
07:50

Ze služeb Pentagonu odešel penzionovaný admirál William McRaven, který v roce 2011 řídil operaci dopadení šéfa Al Káidy Usámy bin Ládina. Oznámil to americký časopis Defence News. McRaven v srpnu ostře kritizoval prezidenta Donalda Trumpa za to, že odebral bezpečnostní prověrku bývalému šéfovi CIA Johnu Brennanovi.

McRaven byl do roku 2014 šéfem Velitelství speciálních sil (SOCOM). Po odchodu do důchodu působil v komisi ministerstva obrany pro inovace. „Ministerstvo admirálu McRavenovi děkuje za jeho služby a za příspěvek k práci komise,“ komentovala dnes admirálův odchod ze služeb ozbrojených sil mluvčí Michelle Baldanzová.

McRaven v srpnu v otevřeném dopisu hájil Brennana jako čestného muže, jehož morální profil nikdo nezpochybňoval „s výjimkou lidí, kteří ho neznali“. Trump odňal bezpečnostní prověrku Brennanovi v polovině srpna s odůvodněním, že bývalý šéf CIA využíval svého přístupu k utajovaným informacím, aby „zaséval chaos“ v Trumpově vládě.

Brennan, který v současné době působí jako bezpečnostní analytik televize NBC, mimo jiné po červencovém rusko-americkém summitu v Helsinkách obvinil Trumpa z velezrady.

McRaven v dopisu vyzval prezidenta, aby mu rovněž bezpečnostní prověrku odebral. „Pokládal bych si za čest, kdyby se moje jméno ocitlo v seznamu lidí, kteří kritizovali vaše výkony ve funkci prezidenta,“ napsal admirál.

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa