„Migrace je matka všech problémů,“ řekl německý ministr a rozzuřil politiky

Autor: ČTK - 
6. 9. 2018
17:10

Za „matku všech problémů“ označil migraci německý ministr vnitra Horst Seehofer (CSU) v souvislosti s napjatou situací ve východoněmeckém Chemnitzu (Saské Kamenici). Informoval o tom deník Die Welt, podle něhož se tak Seehofer vyjádřil na okraj setkání poslanců své Křesťanskosociální unie v braniborském Neuhardenbergu. Odmítavé reakce kancléřky Angely Merkelové (CDU) i dalších politiků na sebe nenechaly dlouho čekat. Místopředsedkyně koaliční SPD Natascha Kohnenová dokonce chce, aby Seehofer kvůli výrokům rezignoval.

Seehofer na schůzce politiků CSU také vyslovil pochopení pro rozhořčení, které cítí řada obyvatel Chemnitzu. To z nich ale ještě vůbec nedělá nacisty, míní. Sám by také šel protestovat, i když ne s radikály. Podle listu Bild dále řekl, že se o situaci ve městě vedou debaty, v nichž ale prvotní zločin už nehraje žádnou roli.

Narážel tak na vraždu pětatřicetiletého Němce, z níž jsou obviněni dva mladí muži z Iráku a Sýrie. Po třetím podezřelém, kterým je také občan Iráku, policie pátrá. Vražda muže v Chemnitzu vedla k řadě demonstrací. Části z nich se účastnili i pravicoví radikálové, kteří napadali přistěhovalce a novináře.

Kancléřka Merkelová dala v rozhovoru s televizí RTL najevo, že migrační problematiku vidí odlišně. „Migrační otázka nás staví před výzvy. A přitom se objevují také problémy,“ poznamenala. Upozornila ale i na úspěchy v migrační politice.

Otec mnoha problémů?

Seehoferova slova vyvolala u koaliční sociální demokracie tvrdě odmítavé reakce. Její místopředsedkyně Kohnenová chce ministrovu rezignaci. „To, že řekl, že by jako obyčejný občan v Chemnitzu také protestoval, činí jeho ministerskou pozici neudržitelnou,“ míní. Svým postojem podle ní podpořil ty, kteří jeden násilný čin zneužívají ke štvaní proti všem migrantům. Generální tajemník koaličních sociálních demokratů Lars Klingbeil se zase ptal, zda Seehofer není „otec mnoha problémů“. Šéfka SPD Andrea Nahlesová je přesvědčena, že ministr ve skutečnosti za matku všech problémů považuje Merkelovou.

Uvnitř koalice už se podle německých médií ozývají obavy, že by vyjádření Seehofera, jehož CSU čekají na podzim zemské volby v Bavorsku, v nichž strana zřejmě ztratí většinu, mohlo odstartovat další závažný spor týkající se migrace. Ten poslední koalice začátkem července uhasila jen s vypětím všech sil.

Slova ministra vnitra kritizují i představitelé Zelených, podle nichž jsou matkou všech problémů v této otázce ignorance, rasismus a rozdělování. Poslankyně opoziční Levice Ulla Jelpkeová zase řekla, že pomalu získává dojem, že ministr vnitra je „otcem všech rasových problémů“.

Ministrovo vyjádření naopak uvítala protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD), podle jejíhož předsedy Alexandera Gaulanda má Seehofer ve své analýze zcela pravdu, avšak Merkelová mu stále hází klacky pod nohy.

Od konce srpna se v Německu vede o vyhrocené situaci v Chemnitzu politická debata. Řeší se například to, proč k podobným výbuchům napětí dochází opakovaně v Sasku, nebo to, jaká část demonstrantů jsou „běžní občané“ a jaká pravicoví extremisté.

Video Babiš se s Merkelovou neshodl na přerozdělování migrantů. - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy
720p 360p

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme
Antonin Blaha ( 6. září 2018 21:59 )

 Aby se nakonec nektere spolkove zeme nechteli odtrhnout,z😕 Katalanska si taky delali srandu

wp2t ( 6. září 2018 18:18 )

Je to stejný jako kdysi, politiku dělaj krysy, ty největší zbabělci, sou teď euro- vlastenci.

demokratura ( 6. září 2018 18:07 )

migraci způsobily zrůdy z NATO svými okupacemi iráku libyie, sýrie, a vyvoláním arabského jara alkajdy usa a lze ji zastavit tak jako u austrálie v eu ji způsobili záměrně politici jako kdu cdu merkelová a podporují ji havlofašisti ods, topstan,kdu,zel ,piráti čssd, jsem tolerantní člověk ,splníme sluníčkářům jejich sen, přihlásí se na seznam ,do jejich domů nastěhujeme islámské inženýry, a astronauty a ty budou živit oni sami ze svých peněz , a tím budou spokojeni všichni a abych nezapomněl, ponesou osobní zodpovědnost za všechny zločiny které tito demokraté spáchají, tím by všichni byli spokojení ,samozřejmě všechny náklady státu na uprchlíky uhradí sluníčka ze svých platů ,okamžitě ,případně si vezmou hypotéky a úvěry, tím vyhovíme všem je to nejlepší řešení ,tak sluníčka můžete hlásit jména, adresy aby měli uprchlíci kde bydlet a z čeho žít

iFender ( 6. září 2018 18:00 )

..a nato prisel az nyni? Ta "Breca" ta o to jeste nevi!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa