Atentát na prezidenta Venezuely: Maduro z pokusu viní Kolumbii, ta to odmítá | Blesk.cz

Atentát na prezidenta Venezuely: Maduro z pokusu viní Kolumbii, ta to odmítá

Autor: ČTK, nkov - 
5. 8. 2018
08:40

Venezuelský prezident Nicolás Maduro se v sobotu večer místního času stal terčem neúspěšného pokusu o atentát. Uvedl to aspoň venezuelský ministr informací Jorge Rodríguez. Poblíž místa, kde Maduro pronášel projev, explodovala výbušná zařízení. Z pokusu přitom Maduro viní prezidenta sousední Kolumbie Juana Manuela Santose. Kolumbijská vláda označila obvinění za absurdní. Obvinění odmítlo v prohlášení kolumbijské ministerstvo zahraničí. Informovala o tom v neděli agentura AFP.

Levicový prezident i další členové vlády vyvázli z incidentu bez újmy. Zranění utrpělo sedm členů Národní gardy.

Maduro z útoku obvinil krajně pravicové síly v zemi. Odpovědnost podle něj nese i prezident sousední Kolumbie Juan Manuel Santos, který je jedním z nejhlasitějších kritiků Madura. Někteří lidé, kteří útok naplánovali a financovali, žijí na Floridě, dodal venezuelský vůdce s tím, že očekává v tomto ohledu spolupráci šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Několik strůjců útoku již bylo dopadeno, konstatoval rovněž Maduro bez dalšího upřesnění.

Video Výbuch: Venezuelský prezident Nicolás Maduro se stal terčem neúspěšného atentátu - Reuters
720p 360p

Nejmenovaný představitel kolumbijské prezidentské kanceláře odmítl Madurova obvinění jako nepodložená.

Agentura AP napsala, že několik hasičů na místě incidentu vládní verzi událostí zpochybnilo. Podle nich pouze vybuchla plynová láhev v jednom z blízkých bytů. Z okna budovy následně vycházel dým.

Zmatek kolem údajného atentátu ještě zvýšilo přiznání k odpovědnosti od dosud neznámé skupiny, která si říká Vojáci v tričku. Skupina uvedla, že chtěla na prezidenta zaútočit dvěma bezpilotními letouny napěchovanými výbušninami, ale vojáci je sestřelili, dřív než drony dosáhly cíle. „Ukázali jsme, že jsou zranitelní. Dnes jsme úspěšní nebyli, ale je to jen otázka času,“ varovala skupina.

Živý přenos z oslav televize přerušila

Prezident Maduro pronášel proslov v metropoli Caracasu u příležitosti oslav 81. výročí vzniku Národní gardy. Součástí ceremonie byla také vojenská přehlídka.

Maduro v jednom okamžiku svou řeč, přenášenou živě televizí, přerušil. Těsně před tím se ozvala mohutná rána. Na televizních záběrech pak bylo vidět, jak vojáci i přihlížející lidé utíkají v panice z místa pryč. Poté televize přenos ukončila.

Venezuelská vláda opakovaně obviňuje opoziční aktivisty, že připravují útoky na Madura s cílem ho svrhnout. Autoritářský vůdce Maduro znovu zvítězil v nedávných prezidentských volbách, které bojkotovala velká část opozice a které jako nedemokratické kritizovala řada zemí regionu, USA i Evropská unie.

Venezuela se již více než tři roky potýká s hlubokou ekonomickou krizí, způsobenou socialistickou hospodářskou politikou Madurovy vlády a propadem světových cen ropy. Mnozí vkládali naděje na změnu režimu ve Venezuele do loňských masových demonstrací, které vypukly koncem března. Venezuelané tehdy skoro denně vycházeli do ulic protestovat proti autoritářské vládě, vydrželi to přes čtyři měsíce.

Maduro: Za atentátem stojí Santos. Podle něj je to absurdní

Po explozi během sobotního projevu venezuelského prezidenta v Caracasu Maduro, jemuž se nic nestalo, obvinil Santose. „Dnes se mě pokusili zabít a nemám pochyb o tom, že za tím stojí venezuelská ultrapravice spolu s ultrapravicí kolumbijskou a že za atentátem je Juan Manuel Santos,“ řekl v sobotu Maduro.

„Je absurdní a neopodstatněné říkat, že kolumbijský prezident je zodpovědný za domnělý atentát na venezuelského prezidenta,“ uvádí se mimo jiné v prohlášení kolumbijského ministerstva zahraničí. „Jako obvykle, venezuelský prezident viní permanentně Kolumbii ze všeho, co se stane. Žádáme respekt k prezidentovi Juanu Manuelu Santosovi, k vládě i ke kolumbijskému lidu,“ píše se také v prohlášení.

Video Protesty ve Venezuele - Info.cz
720p 360p

Doporučujeme
krist.ina ( 5. srpna 2018 16:28 )

Skoda ze to nevyslo, zlodeji a vrazi Maduro a Chavez dovedli tuto krasnou zemi ke kolapsu.

gral ( 5. srpna 2018 10:43 )

fašistická vláda USA zavraždila Venezuelského levicového politika nástupce Madura i s jeho ženou v jejich domě Maduro obvinil kolumbijské útočníky z vraždy mladého poslance denik.cz/ze_sveta/maduro-obvinil-kolumbijske-utocniky-z-vrazdy-mladeho-poslance-20141016.h tml?_fid=e9zk#diskuse

gral ( 5. srpna 2018 10:25 )

Někteří lidé, kteří útok naplánovali a financovali, žijí na Floridě, pravá tvář demokratických bestiálních vrahů USA A spol ... atentáty ,vraždy neúplatných politiků , USA a NATO nástupce hitlerovského Německa zavraždili chaveze, zavraždili nástupce chaveze a jeho ženu ,právě se pokusily zavraždit demokraticky zvoleného madura USA a NATO = jednoznačné zlo , terorismus, tyranie , masakr dětí v USA Kent state Ohio 4.5 1970 fašistická diktatura USA masakruje děti https://www.youtube.com/watch?v=FakLUusNlXc americký voják přinesl demokracii malému vietnamci ,drží ho v ruce jako kus hadru https://philosophyofmetrics.com/wp-content/uploads/2014/02/vietnam-war-victims.jpg Oliver Stone v seriálu :: Oliver Stone: Neznámé dějiny Spojených států 1 - 10 Ako sa to robí l Ekonomický vrah https://www.youtube.com/watch?v=CtMdmog1kfE&t=17s puče CIA ve Venezuele 2002, 2014,2016, a atentát, teroristická organizace CIA vraždí USa nepohodlné světové politiky ,fašistické zlo USA patří mimo zákon https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/453155-vrah-kennedyho-navstivil-v-mexiku-sovetske-velvys lanectvi-mluvil-s-agentem-kgb.html Kenendy plánoval vyčistit teroristickou organizaci CIA založenou na členech NSDAP ,byl jimi zavražděn Američané na Guantánamu stále mučí vězně, tvrdí OSN https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/457785-americane-na-guantanamu-stale-muci-vezne-tvrdi -osn.html fašistická diktatura USA ,na své nelegální okupační vojenské základně v Sýrii cvičí teroristické jednotky ,EU drží tlamu ,žádné sankce na agresivní USA nechystá http://www.novarepublika.cz/2017/12/rozvedka-informovala-o-priprave.html

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa