Výbušné lahve, puška, mačety: Muž chystal teroristický útok v Austrálii, dostal 17 let

Autor: base, ČTK - 
31. 7. 2018
13:04

K 17 letům vězení byl v úterý v Austrálii odsouzen muž, který plánoval provést teroristický útok na australském území, když mu úřady zabránily odjet bojovat do Sýrie. Informovala o tom agentura AFP.

Nyní 25letý Agim Kruezi měl v březnu 2014 v úmyslu odletět do Sýrie, kde se hodlal zapojit do bojů v řadách někdejší syrské odnože teroristické sítě Al-Káida, která si říkala fronta An-Nusra. Při snaze odcestovat z Austrálie byl ale zastaven a byl mu zabaven pas.

Kruezi, který se podle médií narodil v Austrálii rodičům albánského původu, následně začal připravovat atentát na australské půdě. Když ho policie v září 2014 zatkla, našla u něj nabitou poloautomatickou pušku s upilovanou hlavní, dvě mačety, dvě kukly na hlavu, okopírovanou knihu s názvem Džihád a vlajku teroristické organizace Islámský stát, kterou měl pověšenou na zdi v ložnici, uvedla australská televize ABC.

Na počítači odsouzeného policisté našli návod ke stínání lidí. Krátce před zatčením rovněž Kruezi koupil deset litrů benzinu a chtěl si koupit také skleněné láhve vhodné k výrobě Molotovových koktejlů, dodala televize ABC.

Soudkyně Roslyn Atkinsonová prohlásila, že policie muže zatkla, aby zabránila „útoku na veřejnost“. „Bezpochyby měl v plánu spáchat teroristický čin, i když ho možná ještě neměl promyšlený do detailů,“ řekla Atkinsonová. „V plánech ale pokročil tak daleko, že si opatřil zbraně,“ dodala.

Odsouzený podle Atkinsonové ani před soudem neopustil své násilné, extremistické postoje a nadále představuje vážné nebezpečí pro veřejnost.

Australské úřady uvádějí, že v posledních dvou letech zmařily 14 teroristických útoků. V roce 2014 zajal útočník, jenž se inspiroval teroristickou skupinou Islámský stát, hosty kavárny v Sydney. Dva z rukojmích i on pak přišli o život.

VIDEO: Cvičení záchranných a bezpečnostních složek před Národním muzeem:

Video Cvičení záchranných a bezpečnostních složek před Národním muzeem - Jiří Marek
360p

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa